MotoryzacyjnyBlog.pl
  • Testy samochodów
  • Aktualności
  • Samochody
  • Elektromobilność
  • Porady
  • Akcesoria
  • Współpraca
  • Kontakt
Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
MotoryzacyjnyBlog.pl
MotoryzacyjnyBlog.pl
  • Testy samochodów
  • Aktualności
  • Samochody
  • Elektromobilność
  • Porady
  • Akcesoria
  • Testy aut

Test Volkswagen Golf Sportsvan 1.4 TSI 125 KM

  • Bartosz
  • 7 października 2018
  • 5 minute read
Udostępnij
Twittnij
Share
Share
Share

Volkswagen Golf Sportsvan to przedstawiciel segmentu minivanów, który zostaje sukcesywnie wypychany z rynku przez crossovery i SUV-y. Na szczęście Niemiecki producent nie rezygnuje ze sprzedaży małych vanów. Czy warto rozważyć zakup minivana takiego jak Sportsvan?

Jak wspomniałem, minivany są wypierane przez crossovery i SUV-y. Wielka szkoda, że tak się dzieje, ponieważ odbiera to wielu klientom możliwość wyboru. Samochody z segmentu Sportsvana projektowane są pod kątem jak największej praktyczności, SUV-y niekoniecznie. Przy tym minivany często mają więcej przestrzeni wewnątrz i większe bagażniki od swoich odpowiedników w segmencie miejskich jeepów. Klienci, którzy poszukują w samochodzie przede wszystkim praktyczności, mają coraz mniejszy wybór. Nie każdy chce być na siłę trendy i posiadać SUV-a i dla takich osób alternatywą będzie Volkswagen Golf Sportsvan. Dobrze, że jeszcze w cennikach kilku producentów znajdziemy tak praktyczne samochody.

Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Sportsvan

Volkswagen Golf Sportsvan 1.4 TSI 125 KM – test

Stylistyczne Sportsvan jest bardzo zbliżony do Golfa, co nie powinno dziwić. Pod względem wymiarów plasuje się pomiędzy Touranem a właśnie Golfem.

Wymiary

Sportsvan

Golf 5d Hatchback

TouranT-Rock
Długość4338 mm4255 mm4527 mm4234 mm
Szerokość1807 mm1799 mm1829 mm1819 mm
Wysokość1578 mm1452 mm1659 mm1501 mm
Rozstaw osi2685 mm2631 mm2791 mm2603 mm
Poj. bagaznika500 l380 l834 l445 l

Volkswagen Sportsvan jest tylko nieco dłuższy i sporo wyższy od Golfa. Natomiast w praktyce oferuje znacznie więcej przestrzeni wewnątrz i większy bagażnik. Bardzo zbliżone wymiary do Sportsvana ma T-Rock. Największa różnica jest w rozstawie osi i bagażniku. Zarówno jeden, jak i drugi oferuje sporo przestrzeni wewnątrz, jednak Sportsvan więcej. Pod względem praktyczności bije na głowę T-Rocka, nie mówiąc już o Golfie.

Wnętrze i bagażnik

Podkreślić należy, że Volkswagen Golf Sportsvan to kawał praktycznego i solidnego auta. Projektując wnętrze, pomyślano praktycznie o wszystkim. Nie brakuje w nim właściwie nic z dobrodziejstw przeznaczonych dla rodziny. Z przodu znajdziemy spory schowek po stronie pasażera. Pod panelem klimatyzacji jest kolejny z gniazdkami 12 V i USB. Nad lewym kolanem kierowcy także mamy niewielki schowek do dyspozycji. Kolejny znajdziemy na górze deski rozdzielczej. W drzwiach są praktyczne i duże kieszenie, które pomieszczą 1.5 litrową butelkę. Standardowo schowek jest również w podłokietniku i tunelu środkowym, tam także są dwa cupholdery. Jakby tego było mało, pod siedzeniami mamy praktyczne szuflady.

Volkswagen Golf Sportsvan - wnętrze
Volkswagen Golf Sportsvan - fotele

Przestrzeni, na przednich fotelach jest pod dostatkiem. Pasażerowie tylnej kanapy, która ma regulowany kąt oparcia i jest przesuwana, także nie mają na co narzekać. Miejsca na nogi i nad głową jest mnóstwo. Przewidziano także praktyczne stoliki z otworem na butelkę. Cupholdery znajdziemy w niezwykle miękkim i komfortowym podłokietniku. Duży plus za nawiewy powietrza na tylną kanapę oraz gniazdo 12 V.

Jak widać, wnętrze Sportsvana jest wręcz naszpikowane schowkami. Nie zabrakło tu również dwóch uchwytów ISOFIX. Dla osoby na środkowym miejscu tylnej kanapy problematyczny może okazać się duży tunel środkowy.

Volkswagen Golf Sportsvan - nawiewy tył
Volkswagen Golf Sportsvan - kanapa tył
Volkswagen Golf Sportsvan - cupholder
Volkswagen Golf Sportsvan - podłokietnik

Deska rozdzielcza jest prosta czytelna i bardzo funkcjonalna, a przy tym elegancka. Wszystko jest na swoim miejscu i pod ręką. Obsługa klimatyzacji i systemu multimedialnego jest banalnie prosta, a wszystko działa bardzo płynnie. Kilka razy zdarzyło się, że na wyświetlaczu nie wczytało ikon stacji radiowych, pomaga wyłączenie go i włączenie. Częścią funkcji sterować możemy również z kierownicy. Zegary są proste i czytelne. Na wyświetlaczu pomiędzy nimi znajdziemy informacje najbardziej przydatne dla kierowcy. Średnie spalanie na danym dystansie, czas przejazdu, średnią prędkość, temperaturę oleju.

Volkswagen Golf Sportsvan - kokpit
Volkswagen Golf Sportsvan - klimatyzacja

Problemem jest podświetlenie prędkościomierza i obrotomierza. W słoneczny dzień zegary są podświetlone, natomiast w pochmurny już nie. Dopiero jak włączymy światła drogowe, zostaną one podświetlone. Powinno być odwrotnie. Po co właściwie podświetlane są zegary, kiedy jest zupełnie widno.

Sprawdź: Test Vlkswagena T-Cross

Pozycja za kierownicą jest bardzo dobra. Przy moim wzroście 185 cm wręcz idealna. Siedzi się wyżej niż w zwykłym Golfie, ale za to nieco niżej niż w SUV-ie. Fotele są bardzo wygodne, chociaż nie zapewniają najlepszego trzymania bocznego. Jazda w nich nie powoduje najmniejszego dyskomfortu nawet przy bardzo długich trasach. Zakres regulacji fotela i kierownicy jest ogromny, a przy tym posiadają regulację odcinka lędźwiowego. Na pewno każdy dopasuje odpowiednią pozycję dla siebie. Duże przeszklone powierzchnie gwarantują bardzo dobrą widoczność w każdym kierunku.

Wszystkie te walory składają się na bardzo dobrą ergonomię wnętrza w Sportsvanie.

Volkswagen Golf Sportsvan oferuje bagażnik o pojemności 500 l i dosyć regularne kształty. Po złożeniu tylnej kanapy otrzymujemy zupełnie płaską podłogę. Z praktycznych rozwiązań są w nim dwa haczyki na reklamówki, gniazdo 12 V, dwa niewielkie schowki po bokach oraz jeden pod podłogą. Możemy nieco aranżować bagażnik poprzez przesuwanie tylnej kanapy.

Volkswagen Golf Sportsvan - bagażnik
Volkswagen Golf Sportsvan bagaznik

Volkswagen Sportsvan ma niezwykle dobrze wykończone wnętrze. Jakość użytych materiałów jest na bardzo wysokim poziomie. Cała deska rozdzielcza jest miękka i przyjemna w dotyku. Jeżeli napotkamy gdzieś na twardy plastik to czuć, że jest on bardzo wysokiej jakości. Nawet kieszenie w drzwiach i schowki wyłożone są miękkim materiałem. Wszystko jest zrobione z tak dobrych tworzyw i niezwykle solidnie zmontowane, iż ma się wrażenie, że nic nie jest w tego uszkodzić.

Sprawdź: Rodzinny samochód używany do 50 tys. zł

Silnik i skrzynia biegów

Prezentowany Volkswagen Golf Sportsvan wyposażony jest w 4 cylindrowy benzynowy silnik 1.4 TSI o mocy 125 KM. Jest to najnowsza odmiana tej jednostki wyposażona w pasek rozrządu i wolna od wad, jakie występowały w poprzednikach. Sparowano go z manualną 6-biegową skrzynią. Jednostka daje nam 200 Nm w dosyć szerokim zakresie obrotów. Silnik jest bardzo cichy i wykazuje się dużą kulturą pracy. Jak w praktyce napędza on Sportsvana? Okazuje się, że bardzo sprawnie, co potwierdza deklarowany sprint do setki w 9,9 sek. Dzięki dużej elastyczności przy wyprzedzaniu nie pojawi nam się pot na czole. Moment obrotowy mamy do dyspozycji praktycznie przy każdych obrotach – o ile są one wyższe niż 1500. Spalanie jest rewelacyjne. W trasie da się osiągnąć 5.5 l / 100 km. W mieście zmieścimy się w 7 l / 100 km, a jeśli się postaramy to nawet w 6.5 l / 100 km.

Volkswagen Golf Sportsvan - spalanie

Dowiedź się wszystkiego na temat silnika 1.4 TSI

Manualna skrzynia biegów zasługuje na same pochwały z jednym malutkim minusem. Jest bardzo precyzyjna, ma krótkie skoki. Operując lewarkiem, mamy wrażenie jazdy usportowionym autem, a nie rodzinnym minivanem. Zmiana biegów to sama przyjemność. Zestopniowanie jest odpowiednie z jednym małym minusem. Jedynka mogłaby być nieco krótsza. Czasami sprawia to trudności w mieście. Przy 140 km/h na 6 biegu mamy ok. 2700 obr/min. Przekłada się to na ciszę i niskie spalanie w trasie.

Zawieszenie i układ kierowniczy

Kolejny mocny punkt Volkswagena Sportsvana. Jego prowadzenie to sama przyjemność, szczególnie jeśli ktoś lubi sportowe zacięcie. Oczywiście nie jest typowo sportowe. Za to jest stosunkowo sztywne i mile sprężyste a przy tym komfortowe. Takie typowe dla Volkswagena.

Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan

Pomimo wysokiego nadwozia pozwala na szybkie i pewne pokonywanie zakrętów. Nie doświadczamy tu nadmiernego wychylanie się nadwozia. Daje to duże poczucie bezpieczeństwa. To z udziałem precyzyjnego układu kierowniczego. Kręcąc kierownicą, dokładnie wiemy co dzieje się z przednimi kołami.

Wszystko to sprawia, że jadąc z prędkością autostradową czy po dziurawej drodze mamy poczucie pełnej kontroli nad samochodem.

Wyciszenie wnętrza

Od ok. 110 km/h zaczynają być słyszalne szumy dochodzące z okolic słupka A. Nie jest to nic drażniącego, bo nawet jadąc 140 km / h można swobodnie rozmawiać bez najmniejszego podnoszenia głosu. Wyciszenie można uznać za bardzo dobre jak na tę klasę samochodu.

Podsumowanie

Volkswagen Golf Sportsvan to bardzo praktyczny, solidny i przemyślany pod każdym względem samochód. Podróżując nim, ma się wrażenie jazdy autem o bardzo wysokiej jakości. Jakby nigdy miał się nie zepsuć, był odporny na wybryki dzieci w drugim rzędzie siedzeń. Kto je ma powinien wiedzieć, jak potrafią spustoszyć wnętrze. Po zakupie ma się wrażenie dobrze wydanych pieniędzy. Gdzie nie spojrzymy i czego nie dotkniemy w Sportsvanie widać, dopracowanie w każdym niemal szczególe. Czuć w nim twardą Niemiecką solidność. Jest to bardzo dobre auto, szczególnie dla osób, których nie interesuje SUV.

Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan - kokpit
Volkswagen Golf Sportsvan - klimatyzacja
Volkswagen Golf Sportsvan - fotele
Volkswagen Golf Sportsvan - wnętrze
Volkswagen Golf Sportsvan - cupholder
Volkswagen Golf Sportsvan - podłokietnik
Volkswagen Golf Sportsvan - kanapa tył
Volkswagen Golf Sportsvan - nawiewy tył
Volkswagen Golf Sportsvan bagaznik
Volkswagen Golf Sportsvan - bagażnik
Bartek
3,9 rating
3.9/5
Total Score
  • Stylistyka
    3,0 rating
    3/5 Ok
  • Praktyczność
    4,5 rating
    4.5/5 Bardzo dobry
  • Wnętrze
    4,0 rating
    4/5 Dobry
  • Silnik
    4,0 rating
    4/5 Dobry
  • Zużycie paliwa
    4,0 rating
    4/5 Dobry
  • Prowadzenie
    4,0 rating
    4/5 Dobry
  • Układ kierowniczy
    4,0 rating
    4/5 Dobry
Udostępnij
Twittnij
Share
Share
Share
Bartosz

  • minivan
  • sportsvan
  • volkswagen
Przeczytaj również:
Zobacz
  • Porady

Pompa ABS – co może oznaczać jej usterka?

Zobacz
  • Artykuł Sponsorowany

NAJEM sposobem na użytkowanie aut marki SEAT i CUPRA

Zobacz
  • Artykuł Sponsorowany

Zalety wynajmu samochodów ciężarowych do firmy transportowej

Zobacz
  • Artykuł Sponsorowany

Samochody elektryczne marki Volkswagen w finansowaniu

Zobacz
  • Artykuł Sponsorowany

Zalety używanego Volkswagena Passata

Zobacz
  • Aktualności

Rynek aut używanych w 2022 – co się zmieniło i z czego to wynika?

Zobacz
  • Artykuł Sponsorowany

Dlaczego warto stosować auto detailing?

Zobacz
  • Aktualności

Co to jest filtr paliwa. Przyczyny awarii filtra paliwa. Jak i kiedy należy wymienić filtr paliwa.

5 comments
  1. Tomasz pisze:
    20 grudnia 2019 o 21:17

    Brawo! Wielkie słowa uznania dla autora tego artykułu za merytoryczną i obiektywną ocenę tego samochodu. W artykule tym zawarto wiele cennych ocen i spostrzeżeń o samochodzie co świadczy o szerokiej i fachowej wiedzy autora w dziedzinie motoryzacji.
    Sportsvana wybrałem po wcześniejszych jazdach testowych hondą HR-V, mazdą Cx3,, toyotą C-HR, suzuki SX4 C-cross czy mercedesem klasy B. Sportsvan i mercedes zdecydowanie przewyższają pozostałe samochody jeśli chodzi o jakość wykonania i wykończenia, wyciszenie oraz właściwości jezdne. Biorąc jednak jeszcze pod uwagę przestrzeń wewnętrzną to Sportsvan jest bezkonkurencyjny.
    Potwierdzają to też testy Zachara Zawadzkiego.

    Odpowiedz
  2. jan pisze:
    9 września 2019 o 17:27

    mój sportsvan model 2018 125 KM jest też wspaniały . ma dopiero 10000 jednak nieudany ten kolor.
    nazwa ” złoty” a w rzeczywistości to kawa z mlekiem. nie miałem wyboru bo był okres wyprzedaży
    rocznika

    Odpowiedz
  3. jacek pisze:
    9 kwietnia 2019 o 06:40

    Jeżdżę takim samym Sportsvanem tylko w wersji Highline. Silnik 1.4 TSI 125KM jest wystarczający do tego samochodu i spala naprawdę niewiele. Zgadzam się z redaktorem, że wykończenie wnętrza jest rewelacyjne. Przejechałem nim już ponad 60 000 km i nic się nie dzieje. Wymieniam tylko olej

    Odpowiedz
  4. Irek pisze:
    7 lutego 2019 o 08:49

    Świetny test. Zastanawiałem się nad nowym minivanem i muszę teraz iść do salonu Volkswagena obejrzeć Sportsvana.

    Odpowiedz
    1. dubble pisze:
      3 maja 2019 o 22:23

      Polecam, mam wersję 1.4 125 KM i jestem bardzo zadowolony. Przestrzeń (szczególnie z tyłu), funkcjonalność, jakość wykończenia na bardzo wysokim poziomie.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
  • Testy samochodów
  • Aktualności
  • Samochody
  • Samochody elektryczne
  • Porady
  • Akcesoria
  • Polityka prywatności
  • Współpraca

Na MotoryzacyjnyBlog.pl znajdziesz porady dotyczące samochodów oraz ich eksploatacji. Przeczytasz tu również szczegółowe testy samochodów oraz raporty o nich. Publikujemy także wiadomości ze świata motoryzacji. W samochodach szukamy przede wszystkim, emocji i radości z jazdy. Nie zapominamy przy tym o bezpieczeństwie i praktyczności użytkowania. Naszymi poradami staramy się ułatwić codzienną eksploatację samochodu.

Input your search keywords and press Enter.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Ustawienia ciasteczekZgoda
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT