Jak sprowadzić auto z Niemiec?

0

Od kilkunastu lat najwięcej używanych samochodów sprowadzamy zza naszej zachodniej granicy. Wynika to z bliskości oraz ogromnej oferty aut z drugiej ręki. Niezwykle ważną kwestią jest również w większości przypadków dobry stan techniczny i bogate wyposażenie samochodów pochodzących z ojczyzny Goethego. Podpowiadamy jak sprowadzić auto z Niemiec.

Szukamy samochodu

Jeżeli samodzielnie chcemy sprowadzić samochód z Niemiec, musimy rozpocząć od poszukiwania. Najpopularniejsze platformy z ogłoszeniami to autoscout24.pl oraz mobile.de – oba dostępne w polskiej wersji językowej.

Największą ich zaletą jest fakt, że można tam znaleźć ogłoszenia od osób prywatnych. Raczej nie warto jeździć w ciemno, na Niemieckie giełdy samochodowe oraz po komisach prowadzonych przez ludzi napływowych. Zdecydowanie lepszym sposobem jest wyszukanie na portalach ogłoszeniowych kilku ofert, umówienie się ze sprzedającymi i oglądnięcie wybranych samochodów.

Weryfikacja ogłoszenia

Kiedy jakieś ogłoszenie nas zainteresuje, warto jeszcze przed kontaktem ze sprzedającym zweryfikować samochód. Można zrobić to na kilka różnych sposobów, często bezpłatnie. Możemy również skorzystać z płatnych platform oferujących za niewielkie pieniądze całą historię samochodu.

24 kwietnia 2020 roku na portalu Historia Pojazdu możemy sprawdzić nie tylko samochód od momentu rejestracji na terenie Polski, ale również ten zarejestrowany w Niemczech i Francji. Co prawda dane te są ograniczone, ale zawsze daje nam to pewien wgląd w historię samochodu.

Sprawdzamy samochód na miejscu

Na miejscu musimy jak najdokładniej sprawdzić stan techniczny samochodu. Jeżeli nie jesteś w stanie ocenić go samodzielnie, skorzystaj z wiedzy profesjonalisty – warsztatu lub stacji diagnostycznej. Więcej informacji na temat sprawdzania samochodu używanego znajdziesz w artykule.

Formalności w Niemczech

Po finalizacji transakcji konieczne jest załatwienie formalności w niemieckim urzędzie. Najważniejsze jest, aby dotychczasowy właściciel wyrejestrował samochód. Jeżeli tego nie zrobił wcześniej, konieczna będzie jeszcze wizyta w niemieckim urzędzie komunikacji. Działają one bardzo sprawnie, więc sprawę uda się na pewno szybko załatwić.

Zadbajmy również o to, żeby sprzedający przekazał nam wszystkie dokumenty:

  • Fahrzeubrief – dowód własności,
  • Fahrzeugschein – dowód rejestracyjny,
  • HU-Hauptuntersuchung – potwierdzenie przeglądu stanu technicznego,
  • Książkę serwisową,
  • Kartę pojazdu (jeśli została wydana).

Transport

Możemy wrócić zakupionym samochodem na kołach, ale wymaga to załatwiania jeszcze wielu spraw w urzędzie komunikacji i nie tylko. Prostszym i w konsekwencji nie droższym rozwiązaniem jest zamówienie transportu samochodu do Polski. Gdzie znaleźć firmy przewozowe? Najlepszym miejscem, gdzie znajdziemy firmę transportową, jest serwis gielda.furgonetka.pl. Możemy tamj w bardzo prosty sposób zlecić sprowadzenie auta z Niemiec. Wystarczy się zarejestrować i wypełnić krótki formularz. Kiedy nasze ogłoszenie będzie aktywne, zaczną się zgłaszać firmy z ofertami transportu. W ramach serwisu można się z tymi przedsiębiorstwami komunikować, ustalając szczegóły zlecenia oraz negocjować cenę.

Największą zaletą tego serwisu jest to, że w jednym miejscu mamy dostęp do ponad 5000 firm transportowych. Każda z nich jest przez portal weryfikowana, więc nie musimy się martwić o bezpieczeństwo. Sami również możemy sprawdzić przewoźników, którzy zgłosili się do nas. W serwisie funkcjonuje system ocen – wystarczy przeglądnąć, jakie opinie zostały wystawione przez inne osoby. gielda.furgonetka.pl nie pobiera od zlecającego żadnej opłaty.

Rejestracja w Polsce

Po przywiezieniu samochodu do kraju mamy miesiąc na zarejestrowanie. Przed wizytą w wydziale komunikacji musimy przetłumaczyć (u tłumacza przysięgłego) wszystkie dokumenty (umowę kupna-sprzedaży lub fakturę, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód wyrejestrowania).

Następnie czeka nas wizyta w Urzędzie Celnym, gdzie zobowiązani jesteśmy do zapłaty podatku akcyzowego. Wynosi on od 3,1% dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 ccm i 18,6% dla jednostek powyżej 2000 ccm. W ciągu 30 dni musimy wypełnić deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych.

Kolejno musimy udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania badania technicznego.

Ostatni etap to rejestracja samochodu. Do urzędu musimy zabrać przetłumaczone dokumenty, potwierdzenie zapłaty akcyzy, potwierdzenie badania technicznego.

Na końcu pozostaje wykupienie polisy OC.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Furgonetka Giełda.

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.