Prawidłowe ciśnienie w oponach – dlaczego i jak o nie dbać? Sprawdzanie ciśnienia w oponach to jedna z czynności eksploatacyjnych, którą kierowca może i powinien wykonywać regularnie. Wyjaśniamy, dlaczego trzeba unikać zbyt mocno napompowanych lub niedopompowanych opon i jakie ciśnienie można uznać za optymalne.
Odpowiednie ciśnienie w oponach jest ważne
Zachowywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach jest ważne, ponieważ ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Stan i ciśnienie ogumienia rzutują przecież na długość drogi hamowania oraz kontrolę nad pojazdem. W perspektywie ekonomicznej, nieprawidłowo napompowane opony szybciej się zużywają, a ponadto znacząco obniżają komfort jazdy. Biorąc pod uwagę te argumenty, jako kierowca powinieneś regularnie kontrolować ciśnienie w oponach swojego samochodu.
Odpowiednie ciśnienie w oponach, czyli jakie?
Jeśli chcesz sprawdzić, jakie ciśnienie w oponach będzie odpowiednie, przeczytaj zalecenia producenta. Wskazaną wartość najłatwiej znajdziesz w instrukcji obsługi auta lub na stronie internetowej producenta. Bardzo często informacje o optymalnym ciśnieniu ogumienia zapisane są na tabliczkach znamionowych – w ościeżnicy drzwi kierowcy lub pod klapką chroniącą wlew paliwa. Niektóre modele mają naklejkę z informacją w schowku pasażera, inne na pokrywie bagażnika lub w bagażniku przy kole zapasowym.
Po znalezieniu tabliczki znamionowej, wystarczy odczytać wartość, podawaną najczęściej w barach. Zwykle mieści się ona w zakresie 2,0-2,2 bar, co uważane jest za bezpieczne ciśnienie dla samochodów osobowych. Oczywiście wartości te mogą się różnić, zależnie od modelu pojazdu. Informację o ciśnieniu zobaczysz też na samych oponach, ale w tym przypadku wartość może być nieco myląca. Producenci ogumienia umieszczają na wyrobach oznaczenie o maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniu opon, a nie prawidłowym ciśnieniu, które trzeba utrzymywać.
Aby sprawdzić rekomendowane ciśnienie w oponach dla Twojego typu auta możesz także skorzystać z tabeli ciśnień, którą przygotowała firma oponiarska Oponeo.pl. Narzędzie znajdziesz pod tym linkiem: https://www.oponeo.pl/tabela-cisnien.
Skutki zbyt wysokiego ciśnienia opon
Zbyt wysokie ciśnienie w oponach ma swoje konsekwencje. Należą do nich:
- Niższa przyczepność, co może stwarzać niebezpieczeństwo na drodze
- Gorszy pozio
- m amortyzacji i wyciszenia, przez co kierowca i pasażerowie „czują” każdą nierówność, a zawieszenie szybciej się zużywa
- Słaby współczynnik wyciszenia – w kabinie jest głośniej niż zazwyczaj
- Ryzyko przebicia opony, jeśli pojazd wpadnie w dziurę lub uderzy w
- ostry rant, taki jak wysoki krawężnik
- Szybsze zużycie opon, w szczególności środkowego bieżnika, nawet o 25%
Co do zasady, zbyt wysokie ciśnienie w oponach ma dwie zalety, mianowicie niższe zużycie paliwa oraz większą stabilność na zakrętach. Jednak porównując te korzyści z potencjalnymi zagrożeniami wyraźnie widać, że nie warto ryzykować. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie ciśnienia zalecanego przez producenta.
Efekty zbyt niskiego ciśnienia opon
Ponieważ żadna skrajność nie jest dobra, zbyt niskie ciśnienie w oponach może wyrządzić wiele szkód:
- Zniszczenie wewnętrznej struktury opony
- Zwiększenie oporów toczenia i wzrost zużycia paliwa
- Dłuższa droga hamowania, co sprzyja powstaniu na drodze sytuacji niebezpiecznej
- Gorsza kontrola nad trakcją pojazdu
- i szybsze zużycie układu kierowniczego
- Trudności przy wykonywaniu manewrów, wymagających szybkiego poruszania kierownicą (ostre zakręty lub parkowanie)
- Ryzyko, że niedopompowana opona pęknie w czasie jazdy
- Szybsze zużycie opon, a co za tym idzie konieczno
- ść ich częstej wymiany
W gruncie rzeczy, jazda na oponach o zbyt niskim ciśnieniu może mieć jedną zaletę. Takie auto jest lepiej wytłumione, a także w większym stopniu amortyzuje nierówności na drodze. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę zagrożenia, pojazd z niedopompowanymi oponami nie jest w 100% bezpieczny.
Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?
Skoro nie należy doprowadzać do sytuacji, w której opony są niedopompowane lub mają zbyt wysokie ciśnienie, kluczową rolę odgrywa regularna kontrola. Sprawdzenie powinno uwzględniać zalecenia producenta, a także aktualne obciążenie pojazdu. Eksperci w dziedzinie motoryzacji zalecają, żeby ciśnienie w oponach sprawdzać:
- Nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie
- Przed każdą planowaną dłuższą trasą oraz po powrocie
Kontrolę ciśnienia możesz szybko wykonać za pomocą manometru. Specjalne automaty z kompresorem są dostępnie niemal na każdej stacji benzynowej. Pamiętaj przy tym, że ciśnienie w ogumieniu mierzy się na zimnych kołach, a więc przed wyruszeniem w trasę lub kilkanaście minut po zakończeniu jazdy.
Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach
Sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu to bardzo ważna czynność, ściśle powiązana z prawidłową eksploatacją pojazdu. Jego poziom powinien być dopasowany do modelu auta oraz aktualnego obciążenia. Kontroluj ciśnienie w oponach co kilkanaście dni, a także przed i po każdej długiej trasie. Dbając o ten istotny parametr, znacząco przyczyniasz się do bezpieczeństwa swojego i pasażerów.
Artykuł sponsorowany