Oznaczenia szyb samochodowych

2

Oznaczenia szyb samochodowych informują nas między innymi o dacie ich produkcji, a to pomaga przy oględzinach auta używanego. Podpowiadamy jak rozszyfrować datę produkcji szyb i nie tylko.

Weryfikacja oznaczeń szyb samochodowych stanowi jeden z etapów sprawdzania samochodu używanego. Ustalenie faktu wymiany szyby oraz zweryfikowanie karoserii w tym powłoki lakierniczej samochodu daje nam wiedzę na temat tego, czy samochód jest powypadkowy.

Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych?

1. Logo producenta samochodu. Na szybie znajduje się ono tylko w przypadku, kiedy jest ona oryginalna i została zamontowana w fabryce lub wymieniona na oryginalną w ASO.

2. Producent szyb. Przykładowo BMW nie produkuje szyb samodzielnie, tylko zleca to producentom niezależnym. Logo lub nazwa producenta szyb znajduje się zarówno na oryginalnych szybach z pierwszego montażu, jak i na zamiennikach.

3. Litera E z cyfrą umieszczona w kółku to znak homologacyjny. Cyfra przy literze E oznacza państwo, w którym szyba uzyskała homologację. Szyba mogła być wyprodukowana w Polsce, ale homologację uzyskała np. w Niemczech.

 • E1-Niemcy
 • E2-Francja
 • E3-Włochy
 • E4-Holandia
 • E5-Szwecja
 • E6-Belgia
 • E7-Węgry
 • E8-Czechy
 • E9-Hiszpania
 • E10-Jugosławia
 • E11-Anglia
 • E12-Austra
 • E20-Polska
 • E21-Portugalia

4. 43R i kolejne liczby, to numer regulaminu homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

5. Kod AS z cyfrą oznacza rodzaj szyby według standardu amerykańskiego.

 • AS1 – szyba laminowana,
 • AS2 – szyba hartowana,
 • AS3 – szyba laminowana lub hartowana o ciemnym kolorze

Możemy również spotkać oznaczenia szyb laminated  – szyba laminowana lub tempered – szyba hartowana. 

6. W kodzie DOT z cyframi zakodowana jest fabryka, w której wyprodukowana została szyba. Pełna lista dostępna jest na stronie http://www.carwindshields.info/dot_db.

Jak odczytać rok produkcji szyb samochodowych?

7. Data produkcji oznaczona jest kropkami i cyframi. Rok produkcji oznaczony jest dwiema lub jedną ostatnią cyfrą, np. 12 lub 2 to 2012 rok, 10 lub 0 to 2010 rok, 99 lub 9 to 1999 rok. Kropki oznaczają miesiąc produkcji i może ich być maksymalnie sześć. Kropki od stycznia do czerwca znajdują się przed cyfrą. Od lipca do grudnia za cyfrą. 

1. Producent: Volkswagen
2. Producent szyby: AGC Automotive
3. Homologacja uzyskana w Belgii
4. Numer regulaminu homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ: 000134
5. Szyba laminowana – przednia
6. Szyba wyprodukowana w NIPPON SHEET GLASS CO. LTD, OSAKA, JAPAN
7. Rok produkcji szyby to marzec 2016.
1. GM
2. Pilkington
3. Niemcy
4. 001582
5. Szyba hartowana – boczna
6. PILKINGTON AUTOMOTIVE LIMITED, ST HELENS WA , ENGLAND
7. Lipiec 2014 roku
1. Fiat
2. Pilkington
3. Niemcy
4. 001583
5. Szyba hartowana – boczna
6. PILKINGTON AUTOMOTIVE LIMITED, ST HELENS WA , ENGLAND
7. Lipiec 2005 roku

Co daje odczytanie oznaczenia szyb samochodowych?

Odczytanie oznaczenia szyb samochodowych jest bardzo pomocne podczas oględzin samochodu używanego. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na logo producenta i datę produkcji. Przeważnie, kiedy przednia szyba jest w samochodzie wymieniona, sprzedający tłumaczy, że to na skutek uderzenia kamieniem. Niestety często bywa, że nie jest to prawdą.

Przeczytaj także:

Jeżeli ustalisz, że któraś z szyb została wymieniona, sprawdź dokładnie tę część samochodu. Wszelkie oznaki malowania, szpachlowania, nierówno spasowane elementy czy schodzący lakier bezbarwny oraz wymieniona szyba dają niemal pewność, że samochód miał szkodę.

Pamiętać trzeba o tym, że szyby na samochodzie mogą różnić się datą produkcji. Zazwyczaj tak jest, jeżeli samochód został wyprodukowany na przełomie roku. Przykładowo samochód został wyprodukowany w styczniu 2015 roku. Część szyb ma wybitą datę produkcji grudzień 2014 roku, a cześć styczeń 2015 roku. Jest to sytuacja normalna. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się, kiedy szyba będzie młodsza niż pojazd. Jeżeli w przytoczonym powyżej aucie znajduje się szyba wyprodukowana w 2016 roku, to możemy mieć pewność, że została ona wymieniona.

Może ci się spodobać
2 Komentarze
 1. Tomasz

  Data produkcji szyb określona przez autora artykułu jest jak najbardziej prawidłowa.
  Absolutnie nie może być tak jak pisze MMm. cyt. ” kropki przed cyfrą to od czerwca do stycznia a za liczbą od grudnia do lipca??” – Absurd !!!!!!!!. Całkowity brak logiki.
  Przecież od czerwca danego roku to inna cyfra, a styczeń to już następna cyfra – bo to następny rok. Analogicznie od grudnia do lipca – to dwa różne lata a więc i dwie różne cyfry.

 2. MMm

  A czasem nie jest odwrotnie na innych portalach różnie piszą a mianowicie: kropki przed cyfrą to od czerwca do stycznia a za liczbą od grudnia do lipca??

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.