części samochodowe
Porady motoryzacyjne

Gdzie opłaca się kupować części samochodowe ?

Z roku na rok w Polsce przybywa samochodów. 2016 rok był rekordowy pod tym względem. Posiadanie auta wiąże się z wydatkami innymi niż tylko paliwo i ubezpieczenie. Co jakiś czas musimy wymieniać części samochodowe. Te eksploatacyjne, jak i te, które uległy awarii. A to kolejne obciążenie dla domowego budżetu.

 

Gdzie warto kupować ?

Możemy kupować oryginalne części w autoryzowanych serwisach lecz tam ceny są bardzo wysokie a często zaporowe. Na rynku funkcjonują także sklepy stacjonarne i internetowe, które oferują części zamienne.

Jak widać rynek części samochodowych jest bardzo szeroki. Tanie części samochodowe znajdziemy w sklepach internetowych, np. w autocraft24.pl.

 

Jakość części samochodowych

Cena to jednak nie wszystko. Przy doborze części do naszego auta należy wziąć pod uwagę ich jakość. Nie każdy sklep internetowy oferuje dobre jakościowo zamienniki w atrakcyjnych cenach. Jakość jest niezwykle ważna szczególnie przy wymianie tych części, które wpływają bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Mam tu na myśli układ hamulcowy (tarcze, klocki), układ kierowniczy (drążki, wahacze, końcówki) , oraz układ zawieszenia (amortyzatory, sprężyny).

 

Odpowiedni dobór części samochodowych

Nie bez znaczenia jest profesjonalny doradca w sklepie, który doradzi i odpowiednio dobierze części do naszego modelu samochodu, jak również szeroki asortyment. Zazwyczaj kupujemy kilka części, dobrze jest załatwić to w jednym sklepie internetowym.

Niektóre sklepy internetowe oferują bardzo pomocną funkcję, dzięki której możemy wyszukiwać zamienniki na podstawie oryginalnych numerów części. Wtedy mamy pewność, że będą one pasować do naszego samochodu.


Gdzie najtaniej kupimy części samochodowe ?

Aby nie być gołosłownym postanowiłem sprawdzić i porównać ceny części samochodowych w ASO, sklepie stacjonarnym w moim mieście i w sklepie internetowym. Do porównania wybrałem części do Opla Astry IV 1.4 turbo. Części do porównania ze sklepu stacjonarnego oraz internetowego są zamiennikami o jakości dorównującej tym z ASO, a często są one tego samego producenta co na pierwszy montaż.

 

ASOSklep stacjonarnySklep internetowy
Tarcze hamulcowe przód (komplet)950 zł630 zł Brembo431,96 Brembo
Klocki Hamulcowe przód (komplet)379,20 zł188,00 Brembo168,50 Brembo
Świeca zapłonowa 4 sztuki234 zł236 zł NGK192 zł NGK
Amortyzator przód komplet1107 zł476 zł Monroe458,94 zł Monroe
Łącznik stabilizatora 1 sztuka138,25 zł89 zł Febi55,57 zł Febi
Guma stabilizatora102,67 zł35 zł Febi31 zł Febi
Filtr powietrza, kabinowy183,62 zł119 zł94,48 zł
Suma3094,74 zł1585 zł1432,45 zł

 

Jak widać w ASO jest ponad dwa razy drożej w porównaniu do sklepów stacjonarnego i internetowego. Zdecydowanie najtaniej kupimy części w sklepie internetowym. Różnica między nim a sklepem stacjonarnym wynosi 152,55 zł. Nie jest to może porażająca kwota, lecz pozwoli np. na zakup dobrej jakości oleju silnikowego. Ponadto kupując np. w autocraft24.pl za każdą wydaną złotówkę dostajemy punkty, które następnie możemy przeznaczyć na zakup. Dodatkowo za zapisanie się do newslettera i zakupie za min. 100 zł dostaniemy bon na 20 zł, co jeszcze bardziej czyni opłacalnym zakup przez internet.

  • Ja osobiście do mojego starego samochodu części kupowałem z tzw. „szrotu”, który prowadzi demontaż aut. Myślę, że to jest idealne rozwiązanie dla osób, które szukają originale ale zarazem sprawdzone części w dość dobrej cenie.

  • Agata

    Hej,
    nie znam się zupełnie na samochodach. A w moim golfie pojawia się service. Muszę więc zmienić olej i filtry. Czy Panowie mogliby mi doradzić i napisać czy zakup takich części w amjoil.pl mi się opłaci? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Ja kupuję części zazwyczaj przez internet, np. w intercarsie, a opony na oponeo. Mają fajne ceny.

  • Edek

    Ja tam tylko kupuje częscidelphi jako zamieniki sprawdzone i mają dobajakośc gotowego produktu i moja kieszeń tego nie odczuwa w razie większej awarii samochodu