Najszybsze motocykle Yamaha

0

Motocykle wybieramy ze względu na prędkość, jaką potrafią osiągnąć, przyspieszenie oraz poczucie wolności. Takich doznań nie dają samochody. Jednym z czołowych producentów, który ma w swoim portfolio wiele bardzo szybkich maszyn jest Japońska Yamaha. Przedstawiamy najszybsze motocykle tego koncernu.

TOP 5 najszybsze motocykle Yamaha

Yamaha R1M

Prawdziwy top w klasie supersport Yamahy. R1M ma bardzo bliskie pokrewieństwo z najbardziej sportowymi motocyklami GP. Na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z maszyną agresywną, opływową i piekielnie szybką. R1M wyposażono w szereg elementów z włókna węglowego, dzięki którym udało się zredukować masę i poprawić osiągi. 

Yamaha napędzana jest 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 998 cm3 i mocy 200 KM. Wał korbowy wykonano w technologii crossplane, który zapewnia jeszcze lepsze osiągi. Jednostka została również dostosowana do najnowszych norma spalin. Maksymalna moc osiągana jest przy 13 500 obr./min. I charakteryzuje się równomiernie przyrastającym momentem obrotowym. Prędkość maksymalna + 299 km/h i przyspieszenie od 0 – 100 poniżej 3 sekund.

fot: Yamaha

Yamaha R1

Jest to nieco bardziej cywilizowana wersja modelu R1M. Te dwa motocykle większość komponentów i podzespołów mają wspólną. Silnik w wersji R1 ma pojemność 998 cm3 i mocy 200 KM. Yamaha R1 jest z jednej strony rasowym ścigaczem, a z drugiem świetnie nadaje się do codziennej jazdy. Prędkość maksymalna + 299 km/h i przyspieszenie od 0 – 100 poniżej 3 sekund.

Fot: Yamaha

Yamaha YZF 1000R

Jego następcą jest Yamaha R1. YZF 1000R produkowany był do 2003 roku. Nie oznacza to jednak, że w znacznym stopniu ustępuje osiągami młodszym modelom. Yamaha YZF 1000R przyspiesza do pierwszej setki w 2.9 sekundy. Najszybciej pojedziemy nim 295 km/h. Osiągni są więc imponujące nawet jak na dzisiejsze standardy. Za napędzanie tego motocykla odpowiada litrowy, czterocylindrowy silnik o mocy 145 KM i momencie obrotowym 108 Nm. Motocykl cieszy się opinią wszechstronnego i zapewniającego dużą elastyczność. Dzięki temu znajduje wielu wielbicieli.

Yamaha FZ1

Motocykl FZ1 podobnie jak inne w zestawieniu najszybszych motocykli Yamaha, wyposażono w czterocylindrowy silnik 998 cm3 o mocy 150 KM i 106 Nm. Wartości te nie są szczególnie wysoko dostępne. Odpowiednio moc i moment maksymalny osiągany jest przy 11 000 obr./min. i 8 000 obr./min. Jedynym mankamentem wskazywanym przez użytkowników jest niezbyt zadowalająca elastyczność. Silnik ostro przyspiesza dopiero od 7000 – 7500 obr./min. Do codziennej jazdy przydałoby się, aby moment obrotowy dostępny był nieco niżej i w szerszym zakresie obrotów. Maksymalną prędkość, jaką osiągniemy tym motocyklem to 252 km/h. Do stu kilometrów na godzinę przyśpiesza w 3.6 s.

Yamaha MT-10

Motocykl Yamaha MT-10 wyposażono w czterocylindrowy, chłodzony cieczą silnik 998 cm o mocy 160 KM przy 11 500 obr/min oraz momencie obrotowym 111 Nm osiąganym przy 9000 obr/min. Jego charakterystyka jest nastawiona na dynamiczną jazdę, lecz głównie do codziennego poruszania się. Wpływa na to bardzo silny dolny i środkowy zakres obrotów, które są najczęściej wykorzystywane na co dzień. Nie oznacza to jednak, że w górnych partiach obrotów brakuje mu wigoru. Prędkość maksymalna 245 km/h i przyspieszenie od 0 do 100 km/k 3.1 s.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem Maxibike.pl – Oryginalne części motocyklowe Yamaha 

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.