Zmiana ubezpieczyciela OC wydaje się być czasochłonną czynnością – jednak prawda jest taka, że możesz to zrobić łatwo i szybko. Zobacz, jakie kroki należy wykonać, aby zmienić ubezpieczyciela i kiedy można to zrobić.
Każdy właściciel pojazdu musi mieć aktualną polisę OC. Prawda jest jednak taka, że może za nią płacić zupełnie różne kwoty. Na cenę ubezpieczenia wpływ mają nie tylko zdobyte zniżki, pojemność silnika czy staż kierowcy – ale także sama firma ubezpieczeniowa. Co zrobić, jeżeli chcesz zmienić ubezpieczyciela? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji.
Kiedy jest możliwa zmiana ubezpieczyciela OC?
Zastanawiasz się nad przeniesieniem polisy odpowiedzialności cywilnej do innego ubezpieczyciela? Jeżeli będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, to czynność ta wcale nie będzie szczególnie trudna.
Najprostszym – i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest po prostu wykupienie ubezpieczenia OC u nowego ubezpieczyciela w momencie, gdy dotychczasowa polisa zbliża się do końca. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze – należy złożyć wypowiedzenie umowy przed końcem obowiązywania ubezpieczenia. Po drugie – konieczne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia, a więc nowa polisa musi obowiązywać, gdy dotychczasowa już przestanie.
Druga kwestia wiąże się z wypowiedzeniem OC z końcem okresu na który została zawarta . W takiej sytuacji wystarczy po prostu złożyć wypowiedzenie u aktualnego ubezpieczyciela i wykupić nową polisę w innym towarzystwie. Pamiętaj, żeby zadbać o ciągłość ubezpieczenia – nie dopuść do sytuacji, w której zrezygnujesz z obecnego OC, a Twoja nowa polisa jeszcze nie będzie obowiązywać.
Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa także w sytuacji zakupu pojazdu używanego. Jeżeli auto ma wykupioną ochronę – której nie chcesz kontynuować – wystarczy, że złożysz wypowiedzenie i wykupisz polisę u nowego ubezpieczyciela.
Jak wypowiedzieć umowę OC?
Warto jednak dokładnie przyjrzeć się temu, jak powinno wyglądać wypowiedzenie takiego ubezpieczenia. Żeby dokument ten był prawidłowo sporządzony, trzeba w nim ująć Twoje dane (wraz z danymi kontaktowymi), numer rejestracyjny, markę i model auta, a także numer polisy ubezpieczeniowej. Nie zapomnij także o miejscu i dacie sporządzenia dokumentu. W wypowiedzeniu możesz także wskazać jaki jest powód złożenia wypowiedzenia.
Takie wypowiedzenie możesz złożyć osobiście w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego, ale możesz także wysłać je pocztą lub mailowo. Niektórzy ubezpieczyciele udostępniają na swojej stronie wzór wypowiedzenia – warto z niego skorzystać. Wypowiedzenie zaczyna obowiązywać z datą nadania (w przypadku wysyłki pocztą) lub z datą otrzymania (gdy wysyłka miała miejsce za pośrednictwem firmy kurierskiej).
Pamiętaj, że OC automatycznie się odnawia. W związku z tym, jeżeli chcesz uniknąć zawarcia umowy na kolejny rok – wyślij wypowiedzenie z odpowiednim wyprzedzeniem. Najpóźniej musi to być dzień przed wygaśnięciem aktualnej polisy.
Co trzeba przygotować, aby zawrzeć nową umowę OC i jak to zrobić?
Nie odpowiadają Ci warunki obecnego OC? Dotychczasowa składka jest dla Ciebie za duża? Poznaj warunki OC w LINK4 i przekonaj się, że to dla Ciebie doskonałe rozwiązanie.
Żeby zawrzeć nową polisę OC – potrzebujesz takich samych informacji jak w przypadku zawierania dotychczasowej. Do sporządzenia umowy potrzebny będzie Ci dowód rejestracyjny – czyli dokument, który poświadcza, że jesteś właścicielem pojazdu, ale wskazuje także na istotne szczegóły dotyczące samego samochodu.
Zmiana ubezpieczyciela OC – podsumowanie
W LINK4 możesz liczyć na atrakcyjne składki za polisę OC przy bardzo szerokim zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Jak widzisz – przeniesienie ubezpieczenia wcale nie jest tak trudne, w związku z czym nie musisz czekać, aż Twoja aktualna polisa wygaśnie.
Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl
Artykuł powstał we współpracy z LINK4.