Ozonowanie jest jedną z najbardziej skutecznych metod dezynfekcji samochodu. Ozon niweluje szkodliwe związki takie jak pleśnie, grzyby, drobnoustroje, alergeny. Ponadto dzięki ozonowi możesz pozbyć się stęchlizny, zapachy dymu papierosowego i inne.
Jaki ozonator wybrać do samochodu?
Najważniejszym kryterium podczas kupna ozonatora jest jego wydajność. Co przez to rozumieć? Mianowicie ilość wytwarzanego ozonu w miligramach na godzinę. Do samochodu nie ma sensu używania ozonatorów o wydajności mniejszej niż 5 000 mg na godzinę. Tylko urządzenie o takiej ilości wytwarzanego ozonu,będzie w stanie skutecznie zniwelować wszelkie zapachy, drobnoustroje, grzyby i inne niepożądane związki.
Ozonowanie samochodu w kilku krokach
Przed samym procesem ozonowania należy oczyścić samochód ze źródeł nieprzyjemnego zapach. Posprzątaj auto z wszystkich śmieci i niepotrzebnych rzeczy.
Krok 1
W celu odgrzybiania klimatyzacji umieszczamy ozonator na podłodze przed fotelem pasażera, w taki sposób, aby wylot ozonu z urządzenia skierowany był w miejsce zasysania powietrza do układu klimatyzacji. Zawsze znajduje się ono pod schowkiem pasażera. Wyciągamy również stary filtr kabinowy. Sam proces przeprowadzamy przy zamkniętych oknach i drzwiach.
Krok 2
Włączamy klimatyzację, ustawiając ją na maksymalną moc i najniższą temperaturę chłodzenia. Ustawiamy także obieg zamknięty. Włączamy oczywiście ozonator.
Krok 3
Ozonowanie klimatyzacji w samochodzie powinno trwać od 15 minut do godziny w zależności od wydajności urządzenia. Nie należy zbytnio przesadzać z czasem. Zawsze warto to sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia.
Krok 4
Po ozonowaniu samochodu zawsze zakładaj nowy filtr kabinowy. Zdecydowanie najlepsze są filtry z węglem aktywnym. Jeszcze lepsze są filtry biofunkcjonalne, które zapewniają wyższą ochronę przed alergenami, pleśnią i drobnym pyłem.
Jak często ozonować samochód?
Zazwyczaj odgrzybiamy klimatyzację raz w roku, przed okresem letnim. Jeżeli jednak posiadamy swój własny ozonator, oczywiste jest, że można to robić częściej – przynajmniej dwa razy w roku. Nic na w końcu to nie kosztuje, oczywiście poza zakupem ozonatora. Jego koszt ponosimy jednak tylko raz.
Artykuł powstał przy współpracy z najstarszym polskim producentem ozonatorów – Laboratorium naukowo-wdrożeniowym Korona.