Złomowanie bardzo często jest jedynym rozwiązaniem, gdy samochód jest w bardzo złym stanie technicznym. W takim przypadku wizyta na stacji demontażu pojazdów sprawia, że można wycofać auto z eksploatacji. Sprawdź, kiedy warto się na to zdecydować, a także jak oddać pojazd do złomowania i jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie.
Złomowanie – kiedy warto się na nie zdecydować?
Istnieje kilka sytuacji, w których warto zdecydować się na kasację auta. Jeżeli stan techniczny samochodu nie pozwala na bezpieczną jazdę, a naprawa się kompletnie nie opłaca, korzystnie jest udać się do punktu demontażu. Drugą sytuacją, w której dobrze skorzystać ze złomowania, jest stwierdzenie przez ubezpieczyciela szkody całkowitej. Wtedy koszt ewentualnej naprawy przewyższa wartość pojazdu sprzed uszkodzenia. W momencie, gdy Twój samochód jest już stary i generuje to wysokie koszta ubezpieczenia OC, także warto przemyśleć oddanie go do kasacji. W takim jednak przypadku trzeba pamiętać o tym, aby wybrać jak najlepszy punkt demontażu. Godnym polecenia jest na przykład stacja Złomowanie Pawlak.
Jak oddać auto na złomowanie?
W sytuacji, gdy udajesz się na złomowanie, koniecznie weź ze sobą dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablicę rejestracyjną, a także potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia. Ponadto Twój samochód musi również dawać możliwość odczytu numeru VIN (Vehicle Identification Number). W przypadku, gdy auto, które oddajesz, nie należy do Ciebie, musisz mieć ze sobą upoważnienie właściciela pojazdu.
W dalszej kolejności pracownicy punktu kasacji pojazdów dadzą Ci specjalne zaświadczenie o demontażu. Od tego czasu będziesz miał trzydzieści dni na to, aby udać się do właściwego wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta. Jeżeli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z ewentualną karą za niewyrejestrowanie zezłomowanego samochodu. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2020 roku. Wynosi od dwustu do tysiąca złotych, a nakłada ją starosta. Pamiętaj zatem o wymaganych procedurach po zakończonym złomowaniu. Warto również zgłosić wyrejestrowanie samochodu do ubezpieczalni. Wtedy nie zostaje naliczona składka OC na kolejny rok. Całkiem prawdopodobne, że dostaniesz również zwrot niewykorzystanej części składki za czas od kasacji do końca okresu ubezpieczenia.
Kto ponosi opłatę za złomowanie pojazdu?
Właściciel auta najczęściej otrzymuje pieniądze od punktu kasacji pojazdów za oddanie samochodu. Wysokość tej kwoty zależy między innymi od wagi auta. W przypadku, gdy pojazd nie jest kompletny, czyli jego masa wynosi mniej niż 90% masy nowego pojazdu, właściciel ponosi opłatę. W zdecydowanej jednak większości przypadków oddawanie auta na złomowanie przynosi korzyści jego posiadaczowi.
Podsumowując, złomowanie to istotny proces dla każdej osoby, której auto musi zostać wycofane z ruchu. W momencie, gdy decydujesz się na tę usługę, pamiętaj o tym, aby skorzystać z jak najlepszego punktu demontażu.
Artykuł sponsorowany