Długoterminowy wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularny. Postanowiliśmy sprawdzić zalety takiej formy finansowania samochodu, co otrzymujemy w ramach płaconego abonamentu oraz ile to kosztuje.
Zalety długoterminowego wynajmu samochodu
Ze względu na wiele zalet, głównie kosztowych, długoterminowy najem samochodu staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Z takiego rodzaju finansowania coraz częściej korzystają przedsiębiorstwa.
Korzyści, jakie niesie za sobą taka forma wynajmu:
- Brak konieczności inwestowania w zakup samochodu – wynajem długoterminowy pozwala na korzystanie z samochodu bez potrzeby ponoszenia wysokich kosztów zakupu, co może być szczególnie korzystne dla osób lub firm, które nie chcą lub nie mogą zainwestować dużej kwoty na raz.
- Stała rata wynajmu – wynajem długoterminowy umożliwia ustalenie stałej miesięcznej raty, co ułatwia planowanie budżetu oraz pozwala uniknąć niespodziewanych kosztów związanych z utrzymaniem samochodu.
- Możliwość korzystania z nowego samochodu – wynajem długoterminowy daje możliwość korzystania z nowego samochodu bez konieczności jego zakupu. Możliwość wymiany na nowszy model co roku jest również jednym z atutów tej opcji wynajmu.
- Brak niespodziewanych wydatków – wszystkie niezbędne usługi zawarte są w cenie wynajmu, zazwyczaj jest to pakiet podstawowy. Możemy jednak rozszerzyć abonament o dodatkowe opcje, np. dostawę do domu, pakiet szkodowy, ubezpieczenie czy większy limit kilometrów. Jeździmy zawsze samochodem fabrycznie nowym, a po zakończeniu umowy możemy oddać samochód, zatem nie interesują nas koszty napraw i serwisu pogwarancyjnego.
- Oszczędność czasu – wynajem długoterminowy samochodu pozwala na uniknięcie czasochłonnych formalności związanych z zakupem i rejestracją pojazdu. Wynajmujący zazwyczaj zajmuje się załatwieniem wszystkich formalności związanych z wynajmem, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i skupienie się na innych sprawach.
Podsumowując, wynajem długoterminowy samochodu to opcja, która może być korzystna dla osób prywatnych, przedsiębiorców oraz firm. Finansowanie to pozwala korzystać z pojazdu bez ponoszenia dużych kosztów związanych jego z zakupem i utrzymaniem.
Warto również wspomnieć, że wynajem długoterminowy jest niższy od leasingu operacyjnego. Jak to możliwe? Wynika to z faktu, że użytkujemy samochód w modelu abonamentowym i po zakończeniu umowy pojazd wraca do firmy wynajmującej. Nasze opłaty pokrywają jedynie utratę wartości samochodu w czasie jego użytkowania.
Co otrzymujemy w cenie wynajmu?
Firmy oferujące wynajem długoterminowy samochodów posiadają w swojej ofercie kilka pakietów, które zawierają różne opcje. Generalnie jednak stała opłata abonamentowa zawiera nie tylko koszt wynajmu, ale także dodatkowe usługi. W cenie otrzymujemy serwis samochodu z przeglądami, naprawy gwarancyjne i opony letnie. Dzięki temu nie mamy problemu z ewentualnymi naprawami, bo wszystko zawarte jest już w racie.
W ramach pakietu możemy mieć również ubezpieczenie samochodu, co eliminuje kolejną rzecz, jaką musimy załatwiać. Wszystko otrzymujemy od firmy wynajmującej.
Opłata abonamentowa obejmuje także pewien limit kilometrów, jaki możemy przejechać samochodem w danym roku. Podstawowy to zazwyczaj około 10 000 km. Możemy tę kwestię ustalić indywidualnie z firmą wynajmującą, która z pewnością posiada pakiety, obejmujące większe limity np. 20 000 km, 25 000 km lub więcej.
Czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego i co warto wiedzieć
Zdecydowanie długoterminowy wynajem samochodu ma zalety, przede wszystkim dla firm, które chcą stałych kosztów finansowania. Znana jest z góry ustalona rata i żadnych innych kosztów poza nią nie ponosimy. Nie interesuje nas utrata wartości samochodu, naprawy, awarie, ubezpieczenie. Dlatego takie finansowanie jest bardzo proste, klarowne i opłacalne.
Robiąc porównanie leasingu operacyjnego, kredytu i wynajmu długoterminowego to właśnie ten ostatni rodzaj finansowania wypada najkorzystniej.
Decydując się na wynajem długoterminowy, warto wiedzieć i ustalić takie kwestie jak wyjazd samochodem za granicę kraju, prowadzenie samochodu przez inną osobę, koszty wcześniejszego rozwiązania umowy lub zmiany w umowie, np. zwiększenie limitu kilometrów.
Artykuł sponsorowany