Wiosna to czas gruntownych porządków. Zarówno na zewnątrz samochodu, jak i w jego wnętrzu należy dokładnie usunąć pozostałości po zimie. O czym musisz wiedzieć przed przejściem do porządkowania?
Sprzątanie samochodu po zimie – czy jest to konieczne?
Zima to czas, w którym samochód musi zmagać się z wieloma przeciwnościami. Poza wyniszczającym silnik mrozem, na drogach znajduje się sól, piach i kurz. Te czynniki są bardzo szkodliwe zarówno dla podwozia, jak i karoserii. Przyczyniają się do powstawania rdzy, której ogniska „wędrują” po całej bryle pojazdu. Aby im zapobiec i zachować dobry stan pojazdu, należy reagować i wiosną poczynić generalne porządki. Jakie kosmetyki samochodowe będą niezbędne do tego celu?
Kosmetyka samochodowa wiosną
Po dokładnym wyczyszczeniu podwozia i sprawdzeniu jego stanu technicznego można zabrać się na czyszczenie karoserii. Do tego celu warto użyć szamponu z lub bez wosku. Zarówno pierwszy, jak i drugi wariant ma swoich zwolenników i przeciwników, dlatego w głównej mierze od Twoich preferencji zależy, na jaki się zdecydujesz. Użycie szamponu pozwala pozbyć się wielu plam po soli drogowej, tłustych zacieków oraz pozostałości po zwierzętach. W razie poważnych zabrudzeń można zdecydować się na specjalne środki, które są wyspecjalizowane w usuwaniu na przykład smoły czy żywicy.
Po skrupulatnym procesie czyszczenia należy sięgnąć po preparaty zabezpieczające samochód przed ponownym osadzaniem się zanieczyszczeń i konserwującym jego powierzchnię. Do tego celu służą środki, które pozostawiają hydrofobową powłokę na lakierze i innych częściach pojazdu. Są to woski, które chronią również przed promieniowaniem słonecznym, odbarwianiem lakieru oraz sprawiają, że ponowne mycie auta staje się prostsze. Są to także produkty takie jak preparaty do konserwacji zderzaków, opon, czy felg.
Nie zapominaj o wnętrzu samochodu
Dla wielu kierowców najważniejszy jest zewnętrzny wygląd pojazdu. Jest to jednak błędne myślenie. Wnętrze odgrywa nie tylko dużą rolę wizualną, lecz także zdrowotną. Bakterie i grzyby namnażające się w klimatyzacji i nawiewach oraz w resztkach pożywienia pozostawionego w zakamarkach kabiny mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego po zimie warto dokładnie przewietrzyć auto. W jego wnętrzu przez regularnie wnoszony śnieg powstała wilgoć, której zapach delikatnie mówiąc, jest bardzo nieprzyjemny.
Kolejnym krokiem jest skrupulatne wyczyszczenie kurzu nagromadzonego na dywanikach, kokpicie i tapicerce. W tym celu warto użyć sprayów, które usuwają zabrudzenia, „wgryzając się” w plastiki. Wyciągają nieczystości, które można łatwo usunąć miękką szmatką. Dodatkowo zapobiegają ponownemu osadzaniu się kurzu oraz przebarwieniom i odbarwieniom. Do pielęgnacji tapicerki warto używać produktów, które nie tylko usuwają plamy, lecz także neutralizują zapachy oraz są antybakteryjne. Następnie można użyć preparatów do konserwacji tapicerki (szczególnie skórzanej), które zachowują jej dobry stan na wiele lat.
Często pomijanymi kosmetykami, które są bardzo ważne, są preparaty do czyszczenia klimatyzacji i nawiewów. Szczególnie po zimie, warto zadbać o ich dobry stan, który przekłada się na nasze swobodne i zdrowe oddychanie. Środki te zabijają niebezpieczne grzyby i bakterie, sprawiając, że w kabinie panuje świeża atmosfera.
Kosmetyki to również różnego rodzaju odświeżacze i zapachy, które dopełniają efektu czystego i schludnego samochodu. W końcu piękne zapachy umilają podróż samochodem. Jeżeli szukasz dobrych kosmetyków samochodowych, których jakość na pewno Cię nie zawiedzie, odwiedź stronę https://www.moje-auto.pl/katalog-online/kosmetyki-samochodowe/ i zadbaj o swój pojazd nie tylko wiosną, ale przez cały rok.
Artykuł sponsorowany