Ubezpieczenie samochodu to nie tylko podstawowe OC. Wielu z nas decyduje się na rozszerzenie swojego pakietu, najczęściej wybierając do niego dodatkowe autocasco, które znacząco poprawia naszą ochronę w sytuacji kolizji. Co jednak możemy zrobić, aby wysokość składki nie była aż tak znaczna? Czy udział własny może pomóc nam lepiej dopasować nowe ubezpieczenie do naszych potrzeb i możliwości? Na czym polega ta procedura, co na niej zyskujemy i kiedy warto się nią zainteresować?
- Udział własny w szkodzie – co to jest?
- Kiedy można wykorzystać udział własny?
- Ubezpieczenie samochodu – czy jego cena zmienia się przy udziale własnym?
- Czy warto skorzystać z udziału własnego w szkodzie?
Udział własny w szkodzie – co to jest?
Inaczej nazywany franszyzą redukcyjną, udział własny w szkodzie to część kosztów, jakie pokrywamy z własnej kieszeni przy okazji stłuczki czy kolizji. Ubezpieczyciel potrąci ją z każdego odszkodowania, przy jakim zgodzimy się na zastosowanie podobnego rozwiązania. W zamian możemy liczyć na to, że wysokość składki na umowie ubezpieczenia będzie odpowiednio niższa. Z kolei w przypadku, gdy uszkodzenie nie przekroczy kwoty udziały własnego, to nie otrzymamy odszkodowania w ogóle.
W zależności od tego, jak skonstruowane są warunki, na które przystaliśmy przed ubezpieczycielem, udział własny może być wyrażony kwotowo lub procentowo. Oznacza to, że powyżej tej wartości likwidację szkód przejmuje ubezpieczyciel, a my jesteśmy zobowiązani do jej pokrycia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://porownywarka-ubezpieczen.pl/udzial-wlasny-w-szkodzie-co-to-jest-jak-zniesc/.
Kiedy można wykorzystać udział własny?
Wykorzystanie udziału własnego w ramach umowy ubezpieczenia znacząco obniża naszą składkę na OC i AC, co jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania. Możemy się na nie zdecydować, gdy chcemy świadomie przejąć część kosztów ewentualnych napraw na swoje własne barki. Jednocześnie musimy być świadomi, że w takim przypadku w ogólnych warunkach ubezpieczenia będzie wyraźnie zaznaczone, jaka odpowiedzialność za szkody ciąży na nas, a jaka na towarzystwie ubezpieczeniowym.
Ubezpieczenie samochodu – czy jego cena zmienia się przy udziale własnym?
Ubezpieczenie z udziałem własnym jest zauważalnie tańsze, dzięki czemu może być jednocześnie dostępne dla większej grupy osób. Musimy jednak pamiętać, że w razie potrzeby wypłacone odszkodowanie będzie odpowiednio mniejsze od tego, jakie należałoby nam się zgodnie z wyceną szkód. Jest to zatem korzystniejsza umowa pod kątem wysokości opłacanych składek, jednak z drugiej strony musimy sami zadbać o to, by w razie potrzeby być w stanie w pełni naprawić nasz pojazd.
Udział własny dotyczy umowy autocasco i możemy dowolnie określić, jaki procent lub kwotę jesteśmy w stanie sami pokryć w przypadku uszkodzenia auta. Co więcej, z czasem możemy zdecydować się na jego podniesienie lub obniżenie, zależnie od tego, jaka wysokość składki będzie nas interesować.
Czy warto skorzystać z udziału własnego w szkodzie?
Wykorzystanie udziału własnego w umowie ubezpieczenia AC jest niewątpliwie opcją godną rozwagi. Jeżeli zależy nam na niższej składce lub po prostu chcemy partycypować częściowo w ewentualnej naprawie, możemy jak najbardziej się na nią zdecydować. Jej dużym plusem jest również to, że mamy możliwość dopasować wysokość kwotową lub procentową, na jaką godzimy się podczas podpisywania umowy, w związku z czym jest to rozwiązanie bardzo elastyczne i łatwe do dopasowania stricte pod nasze potrzeby.
Artykuł sponsorowany