W leasing można już nie tylko wziąć samochody nowe. Leasing aut używanych cieszy się coraz większą popularnością. Ta forma finansowania dotyczy głównie kilkuletnich pojazdów, aczkolwiek nie każdy samochód używany może być leasingowany. W tym artykule poznasz koszt, procedury związane z nabyciem samochodu w leasing oraz korzyści płynące z leasingu samochodów używanych.
Leasing samochodów używanych
Leasing na samochody używane to forma zewnętrznego finansowania nabycia pojazdu w zamian za opłacanie comiesięcznych rat, jednakże po zakończeniu umowy leasingobiorca nie musi wykupywać auta na własność. Leasing aut używanych niewiele różni się od leasingu nowych samochodów.
Bardzo często firmy leasingowe wystawiają na aukcje poleasingowe samochody, których nie wykupił poprzedni leasingobiorca. Takie auta zazwyczaj są w świetnym stanie i nie ma wątpliwości co do ich historii i stanu technicznego.
Forma finansowania
Przedsiębiorca może skorzystać z leasingu operacyjnego lub finansowego, natomiast osoba fizyczna z leasingu konsumenckiego.
Leasing operacyjny wiąże się z brakiem obowiązku wpisywania przedmiotu leasingu do ewidencji środków trwałych oraz z brakiem odpisów amortyzacyjnych. Jednakże, leasingobiorca może zaliczyć wydatki przeznaczone na raty leasingowe oraz czynsz inicjalny do kosztów uzyskanych przychodów. Co więcej, doliczyć możesz także wydatki na paliwo, przegląd oraz zakup wyposażenia. Decydując się na leasing operacyjny, leasingobiorca może zdecydować czy wykupić pojazd po zakończeniu umowy leasingu, czy wybrać inny samochód.
Natomiast leasing finansowy nakłada na leasingobiorcę obowiązek wpisania pojazdu do swoich składników majątkowych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Aczkolwiek, leasing finansowy oznacza, iż do kosztów uzyskania przychodu można będzie tylko doliczyć odsetki od raty leasingowej. Po uiszczeniu ostatniej raty leasingu, samochód staje się własnością przedsiębiorcy. Kolejną różnicą pomiędzy tymi formami finansowania jest fakt, że w leasingu finansowym właścicielem pojazdu formalnie jest leasingobiorca.
Leasing konsumencki przeznaczony jest dla klientów indywidualnych, czyli osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Leasing ten umożliwia zakup samochodu z drugiej ręki bez konieczności wyciągania własnych oszczędności.
Leasing auta używanego – formy zakupu
Biorąc auto używane w leasing możemy zakupić go na fakturę VAT, fakturę VAT marża lub na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jeśli decydujemy się na zakup auta na podstawie faktury VAT marża, najlepszym rozwiązaniem będzie leasing finansowy, gdyż wtedy nie doliczamy VAT do rat leasingu. Natomiast VAT 23 proc. warto zastosować jeśli decydujemy się na leasing operacyjny, ponieważ przedsiębiorca opłacający VAT, w zależności od funkcji samochodu będzie mógł odliczyć 50 lub 100 proc. VAT, a pozostałą kwotę do 150 000 zł wliczyć w koszty uzyskania przychodów.
Jaki samochód używany można wziąć w leasing?
Aby samochód używany mógł być wzięty w leasing, zazwyczaj musi spełnić kilka warunków. Każda firma leasingowa ma nieco inne wymagania, ale najczęściej obejmują one:
- Maksymalny wiek pojazdu. Zazwyczaj firmy leasingowe wolą finansować młodsze roczniki – używany samochód nie może mieć więcej niż 10 lat. W związku z tym, jeśli chcemy wziąć leasing na 3 lata, samochód który wybierzemy, nie powinien mieć więcej niż 7 lat. Aczkolwiek, większość firm leasingowych finansuje samochody używane, które są maksymalnie 4-letnie.
- Maksymalny okres leasingu samochodu używanego. Czas leasingu uzależniony jest od wieku pojazdu. Łączny okres leasingu i wieku samochodu używanego nie powinien przekraczać 10 lat, dlatego samochód 2-letni albo 3-letni można leasingować maksymalnie przez 5 lat. Niektóre firmy leasingowe pozwalają na dłuższy czas trwania umowy, ale może to się wiązać z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków.
- Czynsz inicjalny. Leasing auta używanego wiąże się z koniecznością uiszczenia wpłaty własnej, czyli czynszu inicjalnego. Wpłata ta może sięgać nawet 45% wartości samochodu.
- Pochodzenie przedmiotu leasingu. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby samochód używany pochodził od firmy, która wystawia fakturę 23 proc. VAT. Aczkolwiek, na rynku są firmy leasingowe, które dopuszczają leasing samochodu używanego, który pochodzi z komisów, od importerów samochodów, a także osób indywidualnych. Wynika to z faktu, że w razie jakichkolwiek wad prawnych lub incydentów pomiędzy dostawcą pojazdu a finansującym, firmy leasingowe wolą współpracować z wiarygodną firmą.
Warto wiedzieć, że w leasing można wziąć tylko auta używane, które są sprawne i po przeglądzie stanu technicznego.
Procedury związane z leasingiem auta używanego
Aby wziąć auto używane w leasing, należy dopełnić kilku formalności. Można je wszystkie zrealizować w ramach procedury uproszczonej – wystarczy przedstawić w firmie leasingowej dowód osobisty oraz dokumenty rejestrowe. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla nowych firm, gdyż dzięki temu każde przedsiębiorstwo może wziąć w leasing używany samochód – nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Firma leasingowa musi tylko zweryfikować przedsiębiorcę pod kątem wypłacalności. Jeśli jednak zastosowanie procedury uproszczonej nie jest możliwe, pozostaje procedura standardowa. Oznacza to, że leasingobiorca musi dostarczyć do firmy leasingowej zaświadczenia finansowe.
Leasing samochodu używanego – plusy
Leasing na używane samochody to świetna opcja dla osób fizycznych i przedsiębiorców, którzy nie posiadają wystarczających środków na zakup nowego samochodu, a nie chcą zaciągać kredytu. Raty leasingu na auta starsze są zazwyczaj niższe niż raty na nowe pojazdy.
Warto wiedzieć, że używane samochody wraz z biegiem czasu tracą na wartości. W związku z tym leasingobiorca może dopasować wysokość rat do swoich możliwości finansowych, a także zakupić pojazd w znacznie niższej cenie niż jego wartość rynkowa.
Ogromnym plusem leasingu samochodów używanych są korzyści podatkowe dla przedsiębiorców.
Jeśli decydujemy się na leasing auta używanego, mamy pewność, że pojazd będzie posiadał ważne badania techniczne, czyli jest w pełni sprawny i gotowy do jazdy.
Jaki jest koszt leasingu samochodu używanego?
Pierwszym kosztem związanym z leasingiem auta używanego jest opłata wstępna, której wysokość ustalana jest indywidualnie podczas podpisywania umowy leasingowej. Warto pamiętać, że im wyższa jest wpłata, tym później rata leasingu i kwota wykupu będzie niższa.
Kolejny kosztem leasingu jest oczywiście comiesięczna rata, którą płacisz aż do zakończenia umowy leasingu. Na wysokość raty wpływa nie tylko wysokość czynszu inicjalnego, ale również wartość przedmiotu leasingu, czas trwania umowy, wartość końcowej pojazdu, źródło z którego auto pochodzi, rodzaj procedury i wybrany rodzaj stopy procentowej.
Leasing używanego auta – podsumowanie
Leasing aut używanych może być równie atrakcyjny dla Twojego biznesu co leasing nowego samochodu. Leasing auta używanego to korzystne rozwiązanie szczególnie dla nowych firm, które szybko chcą rozbudować flotę. Auto dwuletnie posiada równie dobre osiągi, co nowy samochód, dzięki czemu można nabyć auto o podobnym lub nawet takim samym standardzie za niższą kwotę.