Powstanie szkody naszego mienia nigdy nie wiąże się z czymś przyjemnym. W chwili stresu i emocji nie zawsze mamy głowę do tego, aby od razu myśleć o zgłoszeniu szkody, opowiadając okoliczności zdarzenia. Zgłoszenie szkody z OC i AC jest niezwykle istotnym elementem, mającym na celu wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia opłacanego od lat oraz naprawienie powstałego uszkodzenia. Czy zatem zgłoszenia szkody należy dokonać od razu po zdarzeniu, czy jest na to określony czas, który pozwoli zająć się tematem, w chwili kiedy emocje już opadną?
- Zgłoszenie szkody z OC i AC – termin zgłoszenia szkody
- Najlepsze ubezpieczenie, jakie możemy wybrać
- Jak zgłosić szkodę i dokonać wyceny szkody?
Zgłoszenie szkody z OC i AC – termin zgłoszenia szkody
Powstanie szkody nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, warto jednak zawczasu wiedzieć ile tak naprawdę mamy czasu na jej zgłoszenie, kiedy dojdzie już do incydentu warto zapoznać się z
https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/zgloszenie-szkody-oc-czasu-zglosic-szkode. Czas zgłoszenia zdarzenia do polisy AC i OC jest mimo wszystko dość elastyczny, ponieważ uwarunkowany jest nie chwilą, w której powstało zdarzenie, a kluczowy jest moment poinformowania nas o wyrządzonej szkodzie. Oczywiście mowa tu o zderzeniu. np. parkingowym, kiedy to sprawca zarysowuje nasz zaparkowany wcześniej samochód i zgłasza się, aby poinformować o incydencie i przyznać się do winy.
W przypadku tego typu zdarzeń mamy dokładnie 3 lata na poinformowanie ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji, i to jest czas, kiedy możemy ubiegać się o odszkodowanie. Nieco dłuższy czas zgłoszenia do ubezpieczenia OC, będzie w przypadku zdarzenia powstałego na skutek czynu zabronionego, który może wynosić od 10 do 20 lat.
Najlepsze ubezpieczenie, jakie możemy wybrać
W celu dobrania odpowiedniego ubezpieczenia, spełniającego założone przez nas warunki oraz korzystnego cenowo warto zaczerpnąć informacji z porownywarki-ubezpieczen.pl. Korzystając z porównywarki w szybki i łatwy sposób można prześwietlić oferty różnych ubezpieczycieli i dobrać tak, aby w razie wypadku, wypłata odszkodowania była bezproblemowa, a zgłoszenie można było zrobić telefonicznie.
O ile znalezienie odpowiedniej polisy OC jest prostszym zadaniem nad opcją ubezpieczenia autocasco, trzeba już nieco bardziej uważać, ponieważ ubezpieczenie AC chroni przed szkodami powstałymi wskutek winy kierowcy, kradzieżą auta oraz awarii samochodu. Ubezpieczyciel będzie zwlekał z wypłatą odszkodowania do momentu dokładnych oględzin auta oraz otrzymania protokołu rzeczoznawcy, który jasno stwierdzi możliwość wypłaty należnych środków finansowych.
Jak zgłosić szkodę i dokonać wyceny szkody?
W przypadku szkody powstałej z winy drugiego kierowcy niezbędne będzie oświadczenie sprawcy, w którym jasno zdeklaruje przyznanie się do winy. Jest to pierwszy krok, by otrzymać odszkodowanie. Jeżeli sprawca nie będzie chciał podpisać dokumentu, konieczne będzie podjęcie decyzji o wezwaniu policji, która dokona oględzin i ustali winnego. W przypadku ubezpieczenia OC pieniądze zostaną pociągnięte z polisy ubezpieczeniowej drugiego kierowcy.
Jeżeli doszło do kradzieży samochodu lub uszkodzeń z naszej winy konieczna będzie ocena rzeczoznawcy, który ustali cenę odszkodowania. W przypadku, gdy zaproponowana kwota nie będzie adekwatna, mamy prawo wezwać swojego biegłego, który na podstawie widniejących szkód ustali własną wycenę i poda ją ubezpieczycielowi. Należy pamiętać, że w takim przypadku kwota zostaje wypłacona ze swojego AC, co skutkuje utratą wcześniej zdobytych zniżek na wskazany okres.
Artykuł sponsorowany