Jako że obowiązek posiadania aktywnej polisy ubezpieczeniowej OC spoczywa na każdym właścicielu zarejestrowanego w Polsce pojazdu, konsekwencje za jej brak mogą być naprawdę dotkliwe. Wiążą się one przede wszystkim z odpowiedzialnością finansową, której wielkość zależna jest od rodzaju nieubezpieczonego pojazdu, jak i ewentualnych szkód spowodowanych przez kierowcę.
Polisa OC to jedyna forma ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdów, która wymagana jest w Polsce przez prawo. Mówi o tym ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, która weszła w życie prawie dwie dekady temu.
Zakres obejmowania OC w każdym pakiecie jest taki sam. Ujednolicony system ochrony ubezpieczeniowej w tej kwestii stoi na pierwszym miejscu – po to, by wszystkich kierowców dotyczyły te same zasady odpowiedzialności za wyrządzone szkody.
Zdarza się, że pojazdy nie posiadają aktywnej polisy ubezpieczeniowej. Taka sytuacja nie jest korzystna dla ich właścicieli. Dlaczego?
Dlaczego OC jest wymagane?
Zanim przejdziemy do konsekwencji, jakie czekają na kierowców zwlekających z zakupem OC, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego OC jest w ogóle wymagane.
Przede wszystkim chodzi o to, by móc w sposób systemowy i dla każdego kierowcy oraz innych uczestników ruchu identyczny dochodzić sprawiedliwości w przypadku zniszczenia mienia wynikającego z wypadku drogowego, stłuczki czy innego rodzaju kolizji drogowej. Obowiązek posiadania OC przez wszystkie zarejestrowane pojazdy sprawia, że sprawy o odszkodowanie nie wpływają do sądów, a rozwiązywane są na poziomie towarzystwa ubezpieczeniowego i osoby poszkodowanej. Z drugiej strony – kierowca, który spowodował szkody, podlegając ochronie ubezpieczalni, nie musi przejmować się odpowiedzialnością finansową związaną z ich naprawą.
OC ważne jest również w kontekście podróży zagranicznych. W krajach Unii Europejskiej oraz w wielu innych państwach na całym świecie OC jest prawnie wymagane. Aby ułatwić Polakom podróżowanie samochodami za granicę, władze postanowiły wprowadzić jednolity z innymi krajami system ubezpieczeń komunikacyjnych OC.
Co grozi za brak OC?
Kierowcy, którzy nie aktywują polisy OC na czas, narażeni są na dwa główne rodzaje konsekwencji. Pierwszy wynika z działalności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który monitoruje terminy aktywacji polis wszystkich zarejestrowanych pojazdów i wystawia kary za choćby jednodniowe spóźnienie. Drugi natomiast wynika z braku należytej ochrony finansowej w momencie spowodowania stłuczki lub innego rodzaju zniszczenia mienia osoby trzeciej podczas jazdy samochodem.
Jeśli chodzi o kary nakładane przez UFG – z roku na rok zauważamy wzrost ich wysokości. W roku 2022 za brak aktywnej polisy OC dla samochodu osobowego zapłacimy odpowiednio:
- 1200 złotych za zwłokę od 1 do 3 dni,
- ponad 3000 złotych za brak OC od 4 do 14 dni,
- ponad 6000 złotych w przypadku braku OC powyżej 2 tygodni.
Jak widać – kary są niemałe. W przypadku samochodów ciężarowych są one większe od powyższych o około 50%.
Poza oczywistymi karami finansowymi kierowcy nieubezpieczonych aut mogą spodziewać się również innego rodzaju konsekwencji wynikających z braku OC. Mowa tu przede wszystkim o braku wsparcia finansowego ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku spowodowania kolizji, w wyniku której ucierpiały osoby trzecie i ich mienie. Wówczas kierowcy pojazdów nieubezpieczonych za powstałe straty muszą płacić z własnej kieszeni, co w wielu przypadkach może kosztować więcej niż roczna składka ubezpieczeniowa.
Artykuł sponsorowany