W dobie zaostrzających się przepisów ruchu drogowego i rosnącej liczby kontroli na drogach, kierowcy coraz częściej stają przed wyzwaniem dotyczącym walki z niesprawiedliwie wystawionymi mandatami. Jeśli jesteśmy w sytuacji, w której czujemy, że nałożona na nas kara jest nieadekwatna do przewinienia, warto znać swoje prawa i możliwości działania, które mogą pomóc uchronić się przed karą finansową i nałożeniem punktów karnych. Jakie są sposoby walki z niesprawiedliwymi mandatami drogowymi? Podpowiadamy!
Kiedy możesz się odwołać od wystawionego mandatu?
Polskie prawo uwzględnia możliwość odwołania się od wypisanego mandatu drogowego. Jeśli mamy poczucie, że zostaliśmy niesłusznie ukarani, możemy spróbować walczyć o anulowanie mandatu. Jest to możliwie w przypadkach, kiedy:
- dostaliśmy mandat za przewinienie, za które może ukarać wyłącznie sąd – chodzi o sytuacje, w których grozi nam kara ograniczenia lub pozbawienia wolności;
- dostaliśmy mandat za wykroczenie, które popełniliśmy w przypadku wystąpienia stanu wyższej konieczności – np. nie zatrzymaliśmy się na światłach, ponieważ wiedzieliśmy, że samochód jadący za nami by nie wyhamował lub złamaliśmy prawo po to, by ochronić czyjeś zdrowie lub życie;
- zostaliśmy ukarani za działanie, które w dniu wystawienia mandatu nie było już wykroczeniem – np. popełniliśmy dany czyn 28 lutego, 3 marca został wystawiony mandat, a 1 marca nastąpiła zmiana przepisów o ruchu drogowym, która uwzględnia wykreślenie danego czynu z listy wykroczeń;
- popełniliśmy wykroczenie w wyniku naszego upośledzenia umysłowego, choroby psychicznej czy innych zakłóceń czynności psychosomatycznych – np. przejechaliśmy na czerwonym świetle, ponieważ mieliśmy atak paniki.
Co zrobić, by odwołać się od mandatu?
Pierwszym krokiem, jeśli chcemy odwołać się od mandatu wypisanego za domniemane wykroczenie drogowe, jest uzupełnienie odpowiedniego wniosku. Musi on zawierać takie elementy, jak nasze imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz seria i numer mandatu. Ten ostatni element znajdziesz w prawym górny rogu blankietu, który przekazał Ci policjant. Najważniejsze jednak we wniosku jest to, by dokładnie opisać całe zdarzenie i okoliczności otrzymania mandatu oraz uargumentować, dlaczego powinien zostać on anulowany. Tak wypełniony wniosek musimy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca wystawienia mandatu. Co ważne, nie musimy tego robić osobiście – możemy wysłać go za pośrednictwem listu poleconego na adres sądu.
Ile mam czasu na odwołanie się od mandatu?
Jeśli zależy nam na anulowaniu wystawionego mandatu za wykroczenie drogowe, wyżej opisany wniosek powinniśmy złożyć maksymalnie do 7 dni momentu, kiedy policjanci nam go wystawili. Niestety spóźnienie się nawet o jeden dzień w większości przypadków skutkuje negatywnym rozpatrzeniem wniosku. Co istotne, jeśli wniosek wysyłamy pocztą, czas ten liczony jest do momentu nadania listu. Warto zatem zachować potwierdzenie, na którym będzie widoczna data, kiedy byliśmy na poczcie.
Ile będę czekać na rozpatrzenie wniosku?
Niestety ustawodawca nie określił dokładnego czasu, w jakim sąd musi rozpatrzyć wniosek. Oznacza to, że w niektórych przypadkach kierowcy muszą czekać nawet kilka miesięcy, by otrzymać odpowiedź. Więcej informacji odnośnie do anulowania mandatów znajdziesz tutaj: FotoradarNiePlacPL.
Artykuł sponsorowany