Jak napisać odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu? Do kiedy w ogóle należy zgłosić nabycie pojazdu? Czy obowiązek zgłoszenia dotyczy tylko nabywcy, czy również sprzedającego? Odpowiedzi na te pytania – i więcej – znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy!
Na początku 2020 roku w Kodeksie Drogowym pojawiły się nowe przepisy dotyczące kupna i sprzedaży samochodów. Każdy kupujący i sprzedający ma obowiązek zgłoszenia się do odpowiedniego organu z informacją, że nabyła lub sprzedała pojazd. Jeśli takowe zgłoszenie nie wpłynie do właściwego organu, nakładane są kary. Jakie? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.
Jaka jest kara za nieprzerejestrowanie samochodu?
Każdy, kto kupił samochód, ma 30 dni na zgłoszenie tego faktu. W innym przypadku może zostać nałożona na kupującego kara pieniężna. Wysokość kary waha się między 200 a 1000 zł. Taka sama kara pieniężna zostanie nałożona na sprzedającego, jeśli również nie zawiadomił o transakcji starosty w ciągu pierwszych 30 dni od sprzedaży. Przed wejściem tego prawa problemy dotykały głównie sprzedawców – a dokładniej osób, które jako ostatnie widniały w rejestrze.
Obowiązek ten nie dotyczy tylko i wyłącznie sprzedaży. Jeśli zbywamy się samochodu w drodze darowizny, również musimy obowiązkowo poinformować o tym odpowiedni organ. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu grozi również w momencie, gdy nie poinformujemy o sprowadzeniu pojazdu z innego państwa i nie zarejestrujemy go. Również w sytuacji, gdy nie zawiadomimy o zmianie faktycznego stanu, który wymaga zmian w dowodzie rejestracyjnym.
Odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu
Z tego względu, iż karę nakłada się w drodze administracyjnej decyzji, jest możliwość odwołania się do organu wyższej instancji. W takiej sytuacji potrzebujemy sporządzić odpowiedni dokument, w którym uzasadnimy, dlaczego nie zarejestrowaliśmy na czas nabytego pojazdu. W dokumencie tym należy dokładnie wytłumaczyć brak możliwości rejestracji. Często jako powód podaje się – na przykład – konieczność przeprowadzenia długotrwałych napraw nabytego samochodu. Wzór odwołania można pobrać pod tym linkiem – pobierz wzór już teraz, jeśli chcesz odwołać się od kary za nieprzerejestrowanie samochodu.
Odwołanie od kary za nierejestrowanie samochodu składa się w pierwszej kolejności do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Następnie – jeśli sprawa nie skończy się pomyślnie – do sądu administracyjnego.
Kiedy zgłosić nabycie pojazdu?
Kupno bądź sprzedaż samochodu należy zgłosić do starosty w ciągu 30 dni od transakcji. Zatem teoretycznie możemy przez 30 dni od nabycia pojazdu, poruszać się autem nieprzerejestrowanym. Na szczęście dziś można sprawę zgłosić online. Jeśli jednak chciałbyś uczynić to osobiście, w większości przypadków należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
Termin 30 dni liczony jest od zakupu pojazdu w kraju, zakupu samochodu, który był już rejestrowany w urzędzie w kraju, od sprowadzenia auta z innego państwa oraz od momentu dopuszczenia go do obrotu przez celno-skarbowy organ.
Jeśli planujesz zakup lub sprzedaż swojego pojazdu, pamiętaj o tym, by zgłosić tę transakcję odpowiednim organom. Dzięki temu unikniesz kary pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł. Dlaczego w ogóle kupujący i sprzedający zapominają o tym obowiązku? Ponieważ przez bardzo długi okres za niezgłoszenie nabycia lub zbycia samochodu nie nakładano żadnych kar. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2020 roku.
Jak zgłosić nabycie pojazdu?
Jeśli chcesz zgłosić nabycie pojazdu przez Internet, musisz wejść na odpowiednią stronę i w usługach odnaleźć kategorię „kierowcy i pojazdy”. W zgłoszeniu należy podać markę, model. Typ samochodu, numer identyfikacyjny – czyli VIN, numer rejestracyjny, swoje dane osobowe i dane osobowe zbywcy pojazdu – osoby, od której odkupiliśmy pojazd. Wymagany będzie również skan lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży. Zgłoszenie wysyła się oczywiście do odpowiedniego wydziału komunikacji, który jest właściwym dla naszego miejsca zamieszkania.
Zgłoszenie nabycia samochodu w sposób online jest całkowicie bezpłatne. Pamiętaj jednak, że nie jest to równoznaczne z rejestracją pojazdu. Jeżeli masz problem z wypełnieniem wniosku typu zgłoszenie nabycia pojazdu, powyższe informacje na pewno ułatwią ci sprawę. Warto zawczasu upewnić się, jak wygląda obowiązek rejestracji w centralnej ewidencji pojazdów i pamiętać o terminowym zbyciu pojazdu.
Często właściciel pojazdu zarejestrowanego zapomina o takich formalnościach, przez co może mieć problemy w ruchu drogowym. Na szczęście obecnie właściciel pojazdu wiele spraw typu zgłoszenie informacji o nabyciu pojazdu może załatwić online. Podobnie jest w sprawie pojazdów wycofanych lub wtedy, gdy chodzi o nabycie samochodu.
Artykuł sponsorowany