Jeszcze do niedawna kupno samochodu na własność stanowiło najpopularniejszą formę korzystania z auta. Obecnie osoby prywatne równie chętnie co przedsiębiorcy poszukują alternatywnych sposobów finansowania. Do najpopularniejszych z nich wciąż należą leasing oraz kredyt, ale kierowcy równie chętnie zaczynają spoglądać w kierunku wynajmu długoterminowego. Dlaczego ta opcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem i jakie są właściwie plusy najmu długoterminowego?
Nowy samochód w przystępnej cenie
Firmy oferujące wynajem długoterminowy samochodów posiadają w swojej ofercie najnowsze modele wielu marek. Niewątpliwie największym więc atutem wynajmu jest możliwość użytkowania nowego auta bez ponoszenia ogromnych jednorazowych kosztów, z jakimi związany jest zakup. Niejednokrotnie luksusowe modele prestiżowych producentów są wręcz poza zasięgiem finansowym wielu kierowców. Wynajem długoterminowy daje możliwość przeskoczenia ograniczeń i wybór wymarzonego samochodu, na który w normalnych warunkach po prostu nas nie stać.
Wszystkie koszty w jednej opłacie
Dużym plusem wynajmu długoterminowego jest wygoda użytkowania. Po pierwsze, samochód nie należy do nas, więc nie musimy się martwić utratą jego wartości, a ta w przypadku nowych samochodów może drastycznie spadać nawet w krótkim czasie. Po drugie, wszystkie koszty zawarte są w jednej opłacie podobnej do abonamentu. Płacimy stałą ratę za samochód, a ta może mieścić w sobie takie dodatkowe pakiety jak: ubezpieczenie OC oraz AC, autoryzowany serwis włącznie z samochodem zastępczym, a nawet wymianę opon sezonowych oraz kartę paliwową gwarantującą zniżki na stacjach benzynowych. Dzięki temu wynajem długoterminowy auta jest nie tylko wygodny, ale również opłacalny finansowo.
Odliczenie od podatku
Zainteresowanych finansowymi aspektami wynajmu długoterminowego na pewno ucieszy fakt, że opłaty za wynajem można odliczyć od podatku VAT. Wszystko działa na zbliżonych zasadach jak w przypadku leasingu. Najpierw jednak warto zaznajomić się z przepisami prawnymi, które regulują procedurę odliczania od podatku kosztów za wynajęcie samochodu. Należy pamiętać, iż tylko w przypadku wykorzystywania auta do celów służbowych, możemy skorzystać z pełnego odliczenia kosztów związanych z finansowaniem i użytkowaniem pojazdu. W przypadku prywatnego użytkowania odliczenie może sięgać maksymalnie 50% kwoty płaconych rat oraz kosztów eksploatacji. Niezwykle ważne jest prowadzenie ewidencji pojazdu, w której znajdują się dane na temat przejechanych kilometrów, stanu licznika oraz zużycia paliwa. Prowadzona ewidencja stanowi podstawę do zwrotu kosztów.
Artykuł sponsorowany