Dostałeś od Towarzystwa Ubezpieczeniowego zbyt niskie odszkodowanie za szkodę? Nic dziwnego, firmy ubezpieczeniowe w 90% przypadków nie wypłacają kwot pozwalających na pełne pokrycie strat. Jest to świadome zaniżanie wypłacanych odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe, które bazują na niewiedzy klientów. Możesz jednak odzyskać całą kwotę. Jak to zrobić?
Jak towarzystwo ubezpieczeniowe wycenia szkodę?
Jeżeli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, należy Ci się odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Na początku jednak powinieneś zgłosić to na policję, aby przyjechał patrol na miejsce zdarzenia lub spisać ze sprawcą oświadczenie. Następnie zgłaszasz szkodę do ubezpieczyciela.
Ubezpieczyciel w znacznej większości przypadków wysyła na oględziny pojazdu osobę, która określa rozmiar szkody i przygotowuje dokumentację. Ustalana jest też aktualna wartość pojazdu i przygotowywany kosztorys z wyceną.
Kosztorys powinien być wykonany według katalogu Audatex lub EurotaxGlass. Przyjmowane są wówczas uśrednione ceny części i stawki za roboczogodzinę warsztatu dla danego województwa.
Art. 363. § 1 Kodeksu cywilnego wyraźnie mówi, że jako poszkodowany możesz wybrać czy wolisz, aby Twój pojazd został doprowadzony do stanu sprzed kolizji – wówczas ubezpieczyciel zorganizuje naprawę, czy decydujemy się na otrzymanie pieniędzy na pokrycie naprawy. Warto o tym pamiętać i mieć świadomość, że firma ubezpieczeniowa nie może nam nic narzucać w tej kwestii.
Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowanie?
Zanim otrzymasz wycenę naprawy, warto samemu ustalić, ile wyniesie nas odbudowa pojazdu tak, aby móc porównać to z kalkulacją ubezpieczyciela.
Najczęściej po otrzymaniu kosztorysu z firmy ubezpieczeniowej okazuje się, że opiewa on na niższą kwotę niż wycena warsztatu, w którym będziemy naprawiać pojazd.
Zaniżona kwota odszkodowania wynika głównie z tego, że ubezpieczyciel przyjął do wyceny części zamienne (do tego najczęściej najtańsze i najniższej jakości) zamiast oryginalnych. Uwzględniana jest także amortyzacja części, czyli naturalne zużycie. Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel nie ma prawa dokonywać takich praktyk i są one niezgodne z prawem.
Zaniżana jest także wartość samochodu, bo firma ubezpieczeniowa nie uwzględnia np. całego wyposażenia, instalacji gazowej itp. Przyjmowana jest najtańsza wersja z najbardziej ubogim wyposażeniem. Jeśli jest to niezgodne z rzeczywistością i powinieneś zwrócić na to uwagę.
Powyższe, świadome zaniżanie odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe możemy spotkać zarówno w przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy jak i z autocasco. Źródło zaniżonego odszkodowania w obydwu przypadkach jest takie same
Jak odzyskać pełną kwotę odszkodowania?
Pamiętaj, że pierwszy kosztorys przedstawiony przez firmę ubezpieczeniową stanowi kwotę bezsporną, którą na pewno otrzymasz. Najczęściej w decyzji wypłacenia tejże kwoty ubezpieczyciel wskazuje, że w przypadku poniesienia większych kosztów naprawy można ubiegać się o dopłatę na podstawie faktury, czyli faktycznie poniesionych kosztów. Problem polega na tym, że nie mamy pewności czy na pewno uda nam się uzyskać dopłatę. Nawet jeżeli firma ubezpieczeniowa dopłaci nam pewną kwotę, niekoniecznie pokryje ona całość naprawy.
Od decyzji ubezpieczyciela przysługuje poszkodowanemu odwołanie i co ważna masz na to aż 3 lata. Z pewnością jednak nie warto czekać tak długo, tylko od razu zrobić wszystko, żeby odzyskać pieniądze.
Możesz samemu napisać odwołanie, ale należy w nim bardzo dokładnie uzasadnić, dlaczego powinniśmy otrzymać większe pieniądze. Ponadto powinniśmy przedstawić pełny kosztorys z rozbiciem na pojedyncze składniki (części, roboczogodziny itp.).
Innym sposobem na odzyskanie pełnego odszkodowania jest skorzystanie z centrum pomocy prawnej, które zrobi wszystko za nas. Firmy takie mają ogromne doświadczenie i dokładnie wiedzą, jak odzyskać pieniądze za naprawę pojazdu, ale także za holowanie i auto zastępcze – https://www.helper-cpp.pl/oferta/zanizone-odszkodowanie-na-pojezdzie/
Ubezpieczyciel zaniża nie tylko OC i AC
Kupując ubezpieczenie OC i/lub AC praktycznie zawsze decydujesz się także na ubezpieczenie NNW. W przypadku uszczerbku na zdrowiu, czy nawet śmierci osoby bliskiej firmy ubezpieczeniowe także zaniżają odszkodowanie. Korzystając z usług firm odzyskujących odszkodowania, z pewnością uzyskamy także pomoc w takiej kwestii – https://www.helper-cpp.pl/oferta/odszkodowanie-za-smierc-osoby-bliskiej/
Artykuł sponsorowany