Filtr paliwa jest jednym z ważniejszych filtrów, jakie należy regularni wymieniać w samochodzie. Wykonuje się to głównie w silnikach diesla. Benzynowe jednostki często nawet nie mają możliwości wymiany filtra paliwa. W tym poradniku podpowiemy, za co odpowiada filtr paliwa oraz jak często go wymieniać.
Za co odpowiada filtr paliwa w samochodzie?
Filtr paliwa zapewnia prawidłową pracę układu paliwowego i wtryskowego. Paliwo z zanieczyszczeniami może uszkodzić delikatne elementy układu wtryskowego. Szczególnie narażone są na to wtryskiwacze, pompy wysokiego ciśnienia listwy Common Rail w silnikach diesla.
W przypadku silników benzynowych filtr paliwa nie ma aż tak dużego znaczenia dla trwałości układu wtryskowego.
Co ile wymieniać filtr paliwa?
Podstawowym wyznacznikiem częstotliwości wymiany filtra paliwa w dieslu będą wskazania producenta. Najczęściej, zaleca się wymianę po pokonaniu około 30 000 do nawet w niektórych przypadkach do 120 000 km. Jeżeli jednak w ciągu roku pokonujemy pomiędzy 10 000 a 20 000 km, wymieniamy filtr co roku.
Warto też pamiętać o tym, że w silniku Diesla wymiany filtra paliwa powinno dokonywać się przed każdą zimą, bo w tym okresie w filtrze zbiera się najwięcej wody, parafiny i ciężkich frakcji oleju, które podczas mrozu mogą zamarznąć, uniemożliwiając uruchomienie samochodu.
Objawy zapchanego filtra paliwa
Najczęściej objawy zapchanego filtra paliwa pojawią się w ziemie. Towarzyszyć będą temu problemy z zapalaniem lub nawet całkowity brak możliwości zapalenia silnika, dławienie się przy przyspieszaniu oraz ogólne odczucie słabszej mocy silnika.
Objawy takie mogą świadczyć także o dosyć poważnej awarii, ale najszybszym i najtańszym sposobem, aby się o tym przekonać, jest wymiana filtra paliwa. Sytuacja taka może wystąpić nie tylko w dieslu, ale także w samochodzie z silnikiem benzynowym, w którym filtr może być niewymieniany nawet przez kilkanaście lat. Możemy zaobserwować również zwiększone spalanie, kiedy filtr paliwa jest bardzo zanieczyszczony.
Gdzie znajduje się filtr paliwa?
Każdy producent samochodu z pewnością umieści filtr paliwa w nieco innym miejscu. W przypadku samochodów z dieslem filtr paliwa znajduje się zazwyczaj w komorze silnika, aby był do niego łatwy dostęp.
Samochody z silnikiem benzynowym mogą mieć filtr paliwa umieszczony na przewodzie paliwowym pod podwoziem – na wysokości układu wydechowego lub bliżej wlewu paliwa.
Filtr paliwa może występować łącznie z obudową jako cała puszka i takowy się wymienia. Stosowane są także same wkłady filtracyjne i w tym przypadku podczas wymiany trzeba pamiętać o odpowiednim założeniu filtra jak i nowych uszczelkach.
Gdzie jest filtr paliwa?
Filtr paliwa, gdzie jest? W zależności od modelu auta i silnika, filtr paliwa może być ukryty w różnych miejscach. Niektóre auta mają go zamontowanego w centralnym miejscu podwozia, mniej więcej na środku, niedaleko układu wydechowego. Z kolei, w innych samochodach można go znaleźć pod maską, w okolicach podszybia. Trzeba pamiętać też o tym, że w niektórych auta producenci stosują filtr z wymienną obudową lub z obudową niewymienną. W tym pierwszym przypadku odpina się przewody paliwowe i wymienia całą puszkę. W drugim wariancie trzeba odkręcić obudowę i wymienić filtr, który znajduje się w środku.
Artykuł sponsorowany