Ogumienie nie jest przedmiotem bez eksploatacyjnym. O opony trzeba ciągle dbać, kontrolować i badać ze względu na uszkodzenia, starzenia, a w lecie na wyniszczenie od promieni słonecznych. Dlatego w poniższym artykule znajdziesz informacje jak zadbać o opony podczas tych gorących dni.
Jak promienie słoneczne wpływają na opony?
Promienie słoneczne i towarzyszące nim wysokie temperatury powodują, że opony zachowują się inaczej. Mieszanka gumowa z której są stworzone szybko się nagrzewa, a wtedy opona staje zbyt miękka. Ma to swoje skutki podczas jazdy samochodem. Między innymi powoduje to większą powierzchnię styku z nawierzchnią. Co bezpośrednio wpływa na drogę hamowania, która znacznie się wydłuża.
Gorące powietrze i promienie słoneczne oprócz wpływu na gumę, powodują, że ciśnienie w oponach zaczyna rosnąć. Powszechnie takie zjawisko nazywa się “rozpychaniem”. Jak temu zapobiec? Warto regularnie kontrolować jego poziom.
Co ile sprawdzać ciśnienie w oponach letnich?
Ciśnienie w oponach podaje się w funtach na cal kwadratowy. W skrócie PSI. Producent samochodu zawsze wskazuje tą najlepszą wartość dla konkretnego modelu. Wiele też zależy od masy i wielkości pojazdu.
Przyjęto, że ciśnienie powinno się sprawdzać raz na dwa lub cztery tygodnie. W lecie zazwyczaj zwiększa się ilość kontroli ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Co więcej poziom ciśnienia zawsze trzeba weryfikować przed wyruszeniem w długą podróż lub przy dużym obciążeniu auta.
Jak samemu sprawdzić ciśnienie w oponie?
Ciśnienie w każdym rodzaju ogumienia można sprawdzać samemu. Do wykonania tej czynności konieczne będzie zdobycie prostego urządzenia, jakim jest ciśnieniomierz. Aby dobrze zbadać poziom gazu w oponach należy przyłożyć wentyl do opony, a następnie odczytać wskazaną wartość. Będzie to wynik poziomu ciśnienia w danym ogumieniu. Jednak, gdy coś nas niepokoi, warto podjechać na stację benzynową i tam upewnić się co do poziomu gazu w oponie.
Ważne jest przygotowanie opony do mierzenie ciśnienie. Pomiar jego poziomu należy dokonać, kiedy ogumienie nie jest rozgrzane. Wtedy wynik będzie dokładniejszy.
Jak ciepło niszczy ogumienie?
Ciepłe powietrze nie tylko obniża poziom ciśnienia w oponach, ale w dużej mierze przyczynia się do ich starzenia. Rozgrzany do czerwoności asfalt przyśpiesza ścieranie się bieżnika, który i tak narażony jest na mniej bezpieczną i szybszą jazdy kierowcy. Dlatego latem zaleca się częstszą kontrolę wysokości bieżnika. Opona w lecie szybciej się odkształca. Droga, której temperatura niekiedy wynosi 60℃ może powodować pęknięcia, bąble oraz dziury w oponach. Bardzo często tego typu uszkodzenia dyskwalifikują oponę z dalszego użytkowania. Jeśli jesteś zmuszony do wymiany ogumienia ze względu na trwałą dysfunkcję, to zasięgnij pomocy specjalisty w sklepie internetowym z oponami i zakup komplet, który posłuży Ci na długie lata.
Jak chronić opony latem?
Ochrona opona letnich podczas tych upalnych dni należy do nie lada wyzwań. Aby ograniczyć wpływ promieni słonecznych na aktualnie używany komplet ogumienia, należy:
- stawiać auto w zacienionym miejscu,
- odciążać samochód przez brak dodatkowych kilogramów,
- omijać te najbardziej gorące godziny w ciągu dnia.
Oprócz tego osłaniać koła samochodu za pomocą specjalnych pokrowców, które odbijają promienie słoneczne.
Jak schłodzić opony latem?
Popularnym sposobem na schłodzenie opon latem jest polanie ich zimną wodą. Odradzamy stosowanie takich praktyk! Guma w rozgrzanej oponie jest zbyt elastyczna, a przez zastosowanie strumienia wody musi w krótkim czasie zmniejszyć swój kształt. Oznacza to szybkie twardnienie i obkurczenie. Niestety powoduje to niszczenie konstrukcji opony, czyli nieodwracalne negatywne skutki. Innym rozwiązaniem, które działa na podobnej zasadzie, jest wykorzystanie profesjonalnych środków do konserwacji ogumienia.
Artykuł sponsorowany