20170722_144644-min
Testy

Dywaniki samochodowe – Oryginalne vs Zamienniki

Dywaniki samochodowe to wbrew pozorom nie taka błaha sprawa. Ich odpowiedni dobór do konkretnego modelu samochodu jest ważny. Odpowiednio dopasowane dywaniki samochodowe poprawiają bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Poza tym pozwalają utrzymać samochód w czystości.

Dzięki uprzejmości firmy Geyer & Hosaja miałem okazję porównać dywaniki gumowe ich produkcji z oryginalnymi dywanikami z Opla Astry J.

Firma Geyer & Hosaja. Jest jednym z największych producentów dywaników samochodowych w Europie. Produkują gumowe dywaniki samochodowe dla takich marek jak Mercedes-Benz, Volvo, Ford, Mitsubishi czy Volkswagen. W ofercie posiadają dywaniki modelowe dopasowane indywidualnie do płyty podłogowej samochodu. Wartym podkreślenia jest fakt, że cała produkcja odbywa się w Polsce.

20170722_144247-min

20170722_144256-min

20170722_144306-min

Dywaniki samochodowe – test

W komplecie otrzymamy chodniki samochodowe  sztuk 4, na praktycznym wieszaku wraz z opisem do jakiego modelu są przeznaczone. Sprawdźmy, czy rzeczywiście te gumowe wycieraczki są tak dobre, jak chwali się producent.

20170722_144315-min

Jakość gumy

Na pierwszy rzut oka widać, że dywaniki samochodowe wykonane są z gumy wysokiej jakości. Jest ona miękka i elastyczna co może wróżyć długoletnie użytkowanie. Taka guma w zimie nie będzie sztywnieć i nie stanie się śliska, jak to bywa w przypadku tanich zamienników.

Dywaniki geyer posiadają atest PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, co oznacza, że nie ma w nich metali ciężkich oraz nie emitują szkodliwych substancji do środowiska, a także atest TUV.

Oryginalne wycieraczki także charakteryzują się miękkością i dobrą elastycznością. Niestety nie posiadam informacji czy guma, z jakiej jest wykonana, posiada atesty. Sądzić można tylko, że skoro to produkt oryginalny spełnia wszystkie wymogi.

Zapach

Niestety 90% gumowych dywaników śmierdzi. Nie jest to ani przyjemne, ani pewnie zdrowe. Na pewno staje się bardzo męczące w ciepłe dni, kiedy wnętrze samochodu osiąga dużo wyższą temperaturę niż powietrze na zewnątrz. Testowane przeze mnie dywaniki do samochodu nie posiadały praktycznie żadnego zapachu.

System mocowania

 

20170722_145642-min

 

W jednym, jak i drugim przypadku system mocowania idealnie pasuje do oryginalnych zaczepów. Żaden dywanik podczas użytkowania nie wypina się z zaczepu. Całkowicie spełniają swoje zadanie, czyli eliminują ryzyko przesuwania się dywanika, co jest szczególnie ważne podczas jazdy. Remis 🙂

Ochrona przed zabrudzeniem

Zarówno chodniki samochodowe  Geyer & Hosaja, jak i oryginalne mają bardzo podobną strukturę przypominającą plaster miodu, która zapobiega wydostaniu się wody i zanieczyszczeń na wykładzinę.

 

 

Dużą zaletą dywaników Geyer & Hosaja jest to, że posiadają niewielki rant, który daje dodatkową ochronę przed wydostaniem się brudu do wnętrza. Na szczęście owy rant jest niski, przez to estetyczny, a nie jak w niektórych marketowych dywanikach mamy rant przypominający koryto. Podparcie pięty jest wzmacniane, aby w momencie wyjmowania dywaników z samochodu woda oraz błoto nie wylało się do środka (nie zrobiło lejka), a także chroni przed przetarciem.

Oryginalne dywaniki nie posiadają rantu. Niestety w zimie zdarza się, że kiedy wniesiemy do auta na obuwiu sporą ilość śniegu, po rozpuszczeniu potrafi się wylać poza dywanik.

Pod względem ochrony przed zabrudzeniem lepiej wypadają dywaniki dedykowane Geyer & Hosaja.

Dopasowanie do podłogi samochodu

Ten punkt testu pokaże nam jakość i dbałość o szczegóły podczas produkcji. Spójrzcie na poniższe zdjęcia pokazujące, że oba komplety dywaników różnią się nieco kształtem.

20170722_144948-min

Po lewej dywanik oryginalny — widać, , że jest krótszy oraz ma inną strukturę podparcia pięty. Kwadrat z pionowymi pasami nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku kiedy dostanie się tam woda, ta część staje się śliska i stopa potrafi „uciec” z pedału. Nie jest to komfortowe ani bezpieczne. Pod tym względem dużo lepsze rozwiązanie oferuje dywanik Geyer & Hosaja.

 

20170722_145029-min

W przypadku dywanika pasażera Geyer & Hosaja jest nieco dłuższy od oryginalnego.

 

20170722_145126-min

U góry Geyer & Hosaja, na dole oryginalne. Dywaniki tylne są wielkościowo takie same z tym że różnią się kształtem zewnętrznego wcięcia.

Jak widać dywaniki, różnią się właściwie detalami. Zobaczcie poniżej, jak to wygląda w samochodzie.

Na początek dywaniki Geyer & Hosaja od strony kierowcy.

Jak widać dopasowane są idealnie. Krawędzie dywanika przylegają do skrajnych ścianek podłogi samochodu. Szczególnie ważne jest to przy podnóżku, gdzie odkładamy stopę i w tym miejscu zbiera się sporo brudu. Dobrze dobrano także długość dywanika. Jest on na tyle długi, aby osłonić podłogę, a zarazem na tyle krótki, aby nie powodować zahaczania pedału sprzęgła podczas pełnego wciśnięcia.

Sprawdźmy, jak wygląda sprawa w przypadku oryginalnych dywaników Opla:

Przy podnóżku jest dobrze dopasowany, natomiast po lewej stronie widać, że jest niewielka luka między pionową ścianką podłogi a dywanikiem. Długość także nie jest idealna.

 

Przejdźmy na stronę pasażera.

Po tej stronie dopasowanie jest w obu przypadkach jednakowe – idealne. Znowu dywanik Geyer jest dłuższy, natomiast można uznać, że długość oryginalnego jest w zupełności wystarczająca.

W tylnej części samochodu jest dokładnie tak samo. Oba dywaniki są idealnie dopasowane i wypełniają wszystkie zakamarki.

 

Zarówno jedne, jak i drugie dywaniki są wykonane z dobrych materiałów, odpowiednio dopasowane i chronią samochód przed zabrudzeniem. Natomiast jak dokładnie się przyglądniemy, da się zauważyć, że dywaniki do samochodu Geyer & Hosaja są wykonane z większą precyzją. Widać, że producent przyłożył się do sam stworzył wzór dywanika, a nie skopiował oryginalny kształt. Zdecydowanie mogę polecić te dywaniki.

Można je kupić w autoryzowanym sklepie producenta http://dywanikidoauta.pl/

 

 

 

 

Join the discussion

 1. Michał

  Ja wolę dywaniki welurowe, nawet na zimę. Gumowe jakoś mnie irytują. Jeśli chodzi o dylemat oryginalne czy zamienniki, zazwyczaj wybieram zamienniki. Przynajmniej w przypadku dywaników.

 2. lukionon44

  Mam własnie dylemat jakie kupić do swojego samochodu, welurowe czy gumowe. Na zimę pewnie dobre będą gumowe. Wy jakie macie?

 3. Zertow

  Widzę, że dużo dobrych opinii jest o tych dywanikach. Akurat mam kupować na zimę to chyba się skuszę. Oby więcej takich porad na blogu 🙂

 4. Arek

  Polecam dywaniki gumowe Geyer Hosaja. Sam mam je w swoim passacie i są super. Kiedyś miałem jakieś tanie z allegro i po jednym sezonie zrobiły się dziury.

 5. Marx

  Miałem „przyjemność” kupić zamienniki dywaników samochodowych.. Okazało się, że otwory różniły się od oryginalnych o 1-2cm. Ale jak wiadomo, jakość kosztuje i to nie ulega wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *