Wyposażenie samochodu – za co warto dopłacić przy zakupie auta ?

1

W dzisiejszych czasach samochód doposażyć można w przeróżne nowoczesne systemy, wspomagające bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednak spora cześć z nich jest bajerami, które nieraz denerwują i odbierają przyjemność z jazdy. Mnie osobiście wkurza system start/stop i asystent pasa ruchu. Na szczęście w większości modeli da się je wyłączyć.

Poniżej przedstawiam zestawienie wyposażenia, bez którego nie wyobrażam sobie samochodu.

1. Klimatyzacja automatyczna

Mój absolutny numer jeden jeżeli chodzi o wyposażenie samochodu. Nie wyobrażam sobie użytkować pojazdu bez klimatyzacji automatycznej. Najlepiej jeżeli byłaby dodatkowo dwustrefowa. Zaznaczam, że nie mam tu absolutnie na myśli zwykłej klimatyzacji, w którą wyposażone są chyba wszystkie obecnie produkowane samochody. Klimatyzacja automatyczna daje nam niezwykły komfort podróżowania. Możemy ustawić sobie konkretną temperaturę jaka ma panować we wnętrzu. Przypuśćmy, na zewnątrz panuje upał 30 st. C i mając klimatyzację ręczną skazani jesteśmy na temperaturę rzędu 18 st. C bliżej nieokreśloną. Najczęściej ustawiamy najniższą możliwą, co nie jest zdrowe, szczególnie jeśli często wsiadamy i wysiadamy z samochodu. W przypadku klimatyzacji automatycznej ustawimy sobie idealną dla nas temperaturę, np. 25 st. C. Analogiczna sytuacja jest przy ogrzewaniu.

Na szczęście coraz rzadziej musimy dopłacać do klimatyzacji autotematycznej. Od klasy C w górę praktycznie w każdym modelu dostaniemy takie rozwiązanie. Niektóre kompakty, także ją oferują. Np. Toyota Auris

Jeśli zdecydujemy się wybrać model do którego musimy dokupić klimatyzację automatyczną nie jest to droga zabawa. W przypadku Opla Astry do klimatyzacji dwustrefowej dopłacimy 1500 zł. W Kii ceed dopłacimy 2500 zł w pakiecie z innymi dodatkami.

Klimatyzacja automatyczna Skoda Superb
Klimatyzacja automatyczna Skoda Superb

2. Tempomat

Kolejna według mnie obowiązkowa pozycja wyposażenia. Tempomat jest nieoceniony szczególnie przy długich trasach. Świetnie zwiększa komfort podróżowania, pozwala odpocząć kierowcy. Kiedy sam jadę w trasę włączam tempomat w każdej nadążającej się okazji. Zdjęcia nogi z gazu, pozwolenie jej odpocząć daje możliwość przejechania większej odległości bez wysiadania z auta. Jazda z nogą na gazie powoduje jej ciągłe napięcie przez co zdecydowanie szybciej się męczymy.

Podczas jednej z podróży udało mi się przejechać ok 400 km na tempomacie. Pokonując tyle kilometrów tylko raz musiałem położyć nogę na gazie. Była to oczywiście jazda autostradą. Pamiętam do dziś uczucie kiedy zakończyłem podróż. Mój poziom zmęczenia był porównywalny jak po przejechaniu 50 km a nie 400.

3. Czujniki parkowania lub kamera cofania

Najbardziej potrzebne i użyteczne stają się czujniki/kamera w kombi, vanach i suvach. Kupując auto swojej wybrance także proponował bym doposażyć je w system wspomagający parkowanie. Obecnie są one na tyle zaawansowane, że bardzo należało by się postarać aby uszkodzić samochód. Dzięki nim manewrowanie na zatłoczonych ulicach i parkingach staje się o wiele łatwiejsze.

4. Podłokietnik

Fajnie jest oprzeć prawą rękę o miękki podłokietnik. Zawsze dodatkowo dostajemy kolejny schowek, w którym można naładować telefon lub po prostu coś odłożyć. Według mnie wnętrze z podłokietnikiem zyskuje na atrakcyjności.

Podłokietnik większa komfort podróżowania. Dodatkowo zyskujemy praktyczny schowek.
Podłokietnik większa komfort podróżowania. Dodatkowo zyskujemy praktyczny schowek.

5. Lusterko wsteczne fotochromatyczne

Często jeździsz samochodem w nocy ? Koniecznie dokup wsteczne lusterko fotochromatyczne określane także jako samo-ściemniające się lusterko. Kilkanaście lat temu używano chemii aby przyciemnić lustro. Obecnie stosuje się rozwiązania elektroniczne. W lusterku znajduje się czujnik natężenia światła. Bada on nieustannie jasność światła. Gdy czujnik odczyta wysoką wartość światła dostającego się do wnętrza samodzielnie ściemni lustro i nie dopuści do oślepiania kierowcy, co znacznie podnosi komfort.

6. Silnik

Jak to silnik? Przecież każdy samochód wyposażony jest w silnik. Niestety sporo osób wybierających samochód nie zdaje sobie sprawy jak ważną kwestią jest dobór odpowiedniego silnika. Opiszę to na przykładzie jegomościa, który kupował nowy samochód.

Otóż ów jegomość po przebrnięciu przez stos katalogów i wizytach we wszystkich możliwych salonach zdecydował się kupić Kie ceed kombi. Wybrał wyposażenie, kolor itp. Wszystko wyglądało pięknie, ale pod pozycją silnik krył się benzyniak  1.4. Ok, może ten motor nadawałby się, jednakże było kilka bardzo istotnych kwestii. Mianowicie na moje pytanie dlaczego kupuje kombi ? No, żeby zapakować do niego żonę, dwójkę dzieci i wszystkie ich toboły do bagażnika.

Zatem zadałem Mu pytanie, czy aby nie za słaby będzie ten silnik skoro chcesz zapakowanym po brzegi Ceedem zabrać rodzinkę na wakacje i dotrzeć na miejsce bezpiecznie ? Pewnie, że chcę ale ja nie jeżdżę szybko poza tym 1.4 będzie mało palił w porównaniu do 1.6. A poza tym na jazdach testowych jeździłem 1.4 i dla mnie wystarczy.

Zadałem mu kolejne pytanie, czy testówką też jeździł kombi i zapakowaną po brzegi? I jak myśli czy takim obciążonym samochodem z silnikiem o małej pojemności będzie w stanie wykonać szybszy manewr wyprzedzania, wymijania lub cokolwiek innego ? No, nie.

A no właśnie. W ten sposób uświadomił sobie, że dobór odpowiedniego silnika stanowi ważną kwestię. Także bezpieczeństwa.

Silnik TSI
Silnik TSI

Wyposażenie samochodu jest bardzo ważnym czynnikiem, który należy bardzo szczegółowo przeanalizować. Musisz się zastanowić z których elementów jesteś w stanie zrezygnować, które są tylko bajerami, a które poprawią Twój komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

A Ty bez jakiego wyposażenia nie wyobrażasz sobie samochodu ? Podziel się uwagami w komentarzach.

Zapisz się do Newslettera.

Może ci się spodobać
1 komentarz
  1. melett

    Sam ostatnio właśnie zainwestowałem w podłokietnik. Moim zdaniem bardzo przydatny element wyposażenia 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.