Rodzaje wycieraczek samochodowych. Jakie wybrać do auta?

0

Wycieraczki samochodowe mają jedno główne zadanie do wykonania, a mianowicie skuteczne i wydajne oczyszczanie przedniej oraz tylnej szyby w aucie. Aby mogły one w pełni wykonywać swoje funkcje muszą został odpowiednio dobrane do konkretnego modelu samochodu.

Wycieraczki samochodowe to podstawowe wyposażenie każdego współczesnego samochodu osobowego lub innego pojazdu posiadającego przednią szybę. Są one odpowiedzialne za usuwanie z niej deszczu, śniegu, błota oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Pierwsze tego typu urządzenia weszły do użycia już na początku XX wieku, a patent na wycieraczki samochodowe został przyznany w 1903 roku niejakiej Mary Anderson oraz Jamesowi Henry’emu Apjohnowi. Istotną rolę w opracowaniu wycieraczek samochodowych odegrał również Polak – Józef Hofman, którego wynalazek został wdrożony do seryjnej produkcji samochodów marki Ford.

Standardowe wycieraczki samochodowe są najbardziej wydajne przez pierwsze 6 miesięcy swojej pracy. W tym czasie są one w stanie wykonać średnio pół miliona cykli wycierania. Dlatego też eksperci zalecają wymianę tych elementów w samochodzie co pół roku, a nawet częściej, bez względu na to, jak często wycieraczki są używane. Miękka guma, z które wykonane są pióra wycieraczek szybko się starzeje i parcieje, szczególnie jeśli samochód jest parkowany w nasłonecznionych miejscach.

We współczesnych samochodach stosuje się 3 podstawowe rodzaje piór wycieraczek.

  1. Wycieraczki szkieletowe. Są one wyposażone w ramię i sprężyste profile, które umożliwiają dociskanie piór do powierzchni szyby. Tego typu wycieraczki samochodowe posiadają kilkuelementową budowę i widocznie odstają od szyby auta.
  2. Wycieraczki bezszkieletowe. Są to elementy płaskie, w których ramię wspólnie z piórem tworzą jedną zwartą część. Tego rodzaju budowa wycieraczek pozwala znacznie zmniejszyć opory powietrza podczas pracy. Są one również dużo mniej hałaśliwe oraz prezentują się znacznie efektowniej w porównaniu z wycieraczkami szkieletowymi.
  3. Wycieraczki hybrydowe. Są to także płaskie elementy, w których część robocza została oddzielona od ramienia. Wycieraczki hybrydowe łączą w sobie najlepsze cechy elementów szkieletowych oraz bezszkieletowych.

Wybierając wycieraczki do swojego samochodu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich długość, którą określa producent konkretnego modelu auta. Trzeba również sprawdzić, jakie mocowanie posiadają ramiona wycieraczek. Zazwyczaj mają one mocowanie na tzw. hak, ale dostępne są również elementy montowane na bagnet, śruby lub inne rozwiązania. Pamiętajmy, że wycieraczki na przednią szybę mają najczęściej różną długość.

Według ekspertów, o wyborze standardowych wycieraczek samochodowych decyduje wśród kierowców w dużej mierze cena. Zestaw klasycznych elementów kosztuje średnio od 40 do 50 zł. Wycieraczki o konstrukcji bezstelażowej są zazwyczaj nieco droższe, i trzeba za nie zapłacić około 80 zł. Można, oczywiście, kupić najtańsze pióra, nawet w hipermarkecie, których cena rozpoczyna się od kilku złotych, jednak zdecydowanie odradza się montowanie takich elementów w samochodzie.

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.