Jak zadbać o zawieszenie samochodu?

0

Jak zadbać o zawieszenie samochodu?

Dobrze wyważone, prawidłowo funkcjonujące zawieszenie gwarantuje wysoki komfort prowadzenia pojazdu i przyjemność z jazdy dla kierowcy i współpasażerów. Wydaje się, że to niewiele – większość właścicieli aut nie docenia jednak roli zawieszenia, dopóki nie przestanie ono właściwie pełnić swojej funkcji. W artykule podpowiadamy, jakie mogą być skutki uszkodzeń zawieszenia i jak należy im zapobiegać.

Dlaczego należy troszczyć się o zawieszenie – najczęstsze skutki zaniedbań

Spracowane, nieprawidłowo zamontowane lub niewłaściwie funkcjonujące zawieszenie daje o sobie znać podczas jazdy, kiedy każda nierówność na drodze staje się dla osób odczuwalna i skutkuje ,,podskokami” samochodu. Dyskomfort to jednak nie jedyny skutek zaniedbań w zakresie zawieszenia pojazdu. Nieprawidłowa geometria i brak odpowiedniego wyważenia bezpośrednio przekłada się na poziom bezpieczeństwa na drodze. Problemy z zawieszeniem zmniejszają przyczepność auta do nawierzchni, bywają także powodem pojawiania się groźnych zjawisk takich jak nad- i podsterowność oraz przechyły auta. Mogą one skutkować utratą panowania nad pojazdem, szczególnie podczas pokonywania ostrych zakrętów lub jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Dodatkowo warto podkreślić, że poszczególne układy w pojazdach zawsze funkcjonują jednocześnie i we współpracy ze sobą. Może się zdarzyć, że usterki w zawieszeniu przyczynią się do poważnych uszkodzeń w obrębie elektroniki pojazdu lub silnika samochodowego.

Co wpływa na kondycję zawieszenia?

Zawieszenie najintensywniej pracuje podczas jazdy po nierównych, wyboistych drogach. Częsta eksploatacja w trudnych warunkach sprawia, że poszczególne elementy układu (amortyzatory samochodowe, wahacze) zużywają się w naturalny sposób, jednak – znacznie szybciej niż na płaskich nawierzchniach. Ogólna kondycja zawieszenia zależy od stanu jego poszczególnych składowych. Warto mieć świadomość, że tylne zawieszenie zużywa się wolniej niż przednie, a kolejność psucia się części przedstawia się następująco: najpierw psują się mocowania stabilizatora, następnie łączniki drążków kierowniczych, potem zaś sworznie i tuleje wahaczy. Nie bagatelizujmy wskazań do wymiany pojedynczych, pozornie nieistotnych i stosunkowo tanich części – brak działań w tym zakresie może skutkować uszkodzeniem znacznie droższych elementów. Pamiętajmy też, aby zaopatrzyć się w części samochodowe w sprawdzonym sklepie internetowym lub stacjonarnym.

Jak dbać o zawieszenie podczas jazdy?

Istnieje kilka uniwersalnych i prostych do wdrożenia zasad, które pozwalają przedłużyć żywotność zawieszenia. Oto najważniejsze z nich:

  • unikaj tras pełnych dziurawych dróg, wybojów czy obfitujących w progi zwalniające.
  • jeżeli poruszasz się pełną nierówności i ubytków drogą, zwolnij – redukcja prędkości ograniczy wstrząsy, którym poddawany jest samochód, ograniczając tym samym zużycie zawieszenia.
  • postaraj się zamontować felgi stalowe zamiast aluminiowych. To znacznie trwalsze rozwiązanie. Felgi aluminiowe są podatne na uszkodzenia, a te mogą dodatkowo obciążać zawieszenie.
  • wykorzystuj środki konserwujące poszczególne elementy zawieszenia. Na rynku dostępna jest duża ilość preparatów umożliwiających zakonserwowanie elementów wahaczy (takich jak gumy, tuleje) przed nadmiernym użyciem.

Kontrola zawieszenia – kiedy i jak często?

Średni koszt diagnostyki stanu zawieszenia to około 200-150 zł. Nie jest to wysoka cena, biorąc pod uwagę, jak duży wpływ na poziom bezpieczeństwa mają części samochodowe takie jak wahacze czy amortyzatory. Kontrole zawieszenia należy przeprowadzać okresowo (eksperci radzą robić to po przejechaniu 50 tys. km lub przynajmniej raz w roku) lub w sytuacjach, w których zawieszenie mogło ulec uszkodzeniu, np.:

  • po stłuczce, kolizji, wypadku;
  • po gwałtownym uderzeniu w krawężnik, kamień czy inną przeszkodę;
  • po wjechaniu w głęboką dziurę;
  • po zaobserwowaniu, że auto gwałtownie i nienaturalnie podskakuje na drodze.

Warto też zlecić diagnostykę zawieszenia samochodu używanego, jeśli chcemy takowy kupić lub właśnie nabyliśmy auto z drugiej ręki.

Autorami tekstu są specjaliści ze sklepu motochemia.pl – motoryzacyjnego sklepu z akcesoriami, kosmetykami oraz częściami samochodowymi. Kupisz w nim sprężyny zawieszenia oraz inne elementy układu zawieszenia.

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.