Glinka, Quick Detailer, AIO, Cleaner, IPA jak połapać się w auto detailingu.

2

Obecna oferta kosmetyków samochodowych jest tak szeroka, i nasycona tak różnymi produktami, że niektórym może być trudno się w tym połapać. Producenci zacierają granice pomiędzy niektórymi rodzajami kosmetyków. Oferując coraz bardziej uniwersalne produkty, tak aby jednym kosmetykiem zastąpić kilka. Niestety nie w każdym przypadku się to sprawdza.

Pokrótce wyjaśnimy co to jest Glinka, Quick Detailer, AIO, Cleaner, IPA oraz powłoki kwarcowe i ceramiczne.

Jak zatem połapać się w tych wszystkich rodzajach, nazwach kosmetyków samochodowych tak aby dobrać je odpowiednio do pielęgnacji naszego samochodu ? Dzięki poznaniu właściwości i zastosowaniu konkretnych produktów będziemy mogli lepiej zadbać o nasz wóz.

Glinka

Na pierwszy rzut oka przypomina klocek plasteliny, natomiast jest to plastyczna masa, która pod wpływem ciepła mięknie.  Jest niezbędna w procesie auto detailingu do usuwania zanieczyszczeń wystających ponad lakier, a których nie dało się usunąć podczas mycia. Glinki należy używać zawsze z dedykowanym lubrykantem lub rozrobić  dobrej jakości szampon samochodowy z wodą. Przed glinkowaniem glinkę należy ugniatać w rękach lub pozostawić w gorącej wodzie w celu zmięknięcia.

Obecnie dostępne są na rynku zamienniki glinek. Są to gąbki z warstwą polimerową, która działa jak glinka i usuwa wszelkie trwałe zanieczyszczenia. Produkt taki oferuje m.in. polski producent kosmetyków ADBL – ADBL Clay Sponge.

Należy pamiętać aby po glinkowaniu zastosować cleaner, aby pozbyć się smug.

adbl-clay-sponge
ADBL Clay Sponge

Quick Detailer

Jak sama nazwa wskazuje szybki detailng. Ten produkt ma za zadanie szybkie odświeżenie lakieru po myciu, pozbyciu się zacieków po twardej wodzie oraz przywrócenie blasku. Quick Detailery posiadają dodatki wosku syntetycznego lub polimerowego. Dzięki temu możemy je stosować na wyjałowiony lakier jako szybkie odświeżenie lakieru lub na wosk aby przedłużyć jego żywotność.

adbl qd1 quick detailer
ADBL QD1 – Quick Detailer

Cleaner

Jest to środek, który ma za zadanie usunąć powierzchniowe zanieczyszczenia z lakieru, resztki wosków i past. Działa lekko ściernie lub chemicznie. Cleaner do lakieru zawsze nakładamy bezpośrednio przed woskiem. Może być nakładany zarówno ręcznie padem lub maszynowo.

IPA

to alkohol izopropylowy, który służy do usuwania wszelkich past, wosków i tłustych substancji z lakieru. Niezbędny podczas inspekcji lakieru przed i po korekcie.

AIO

czyli all in one jes to produkt łączący cleaner, glaze (politura) i wosku. Służy do szybkiego odświeżenia lakieru, nadania mu blasku i zabezpieczeniu go.

W jednym kroku i jednym produktem możemy wyczyścić lakier, usunąć drobne zarysowania, i zabezpieczyć go i nadać połysku, co znacznie skraca czas pracy.

Politura / Glaze

występuje w postaci mleczka i ma za zadanie ukryć niewielkie ryski i defekty na lakierze. Należy pamiętać, że politura nie jest trwałym środkiem. Często stosowany do szybkiego odświeżenia i zabezpieczenia lakieru. Nakładamy go za pomocą aplikatora lub maszynowo za pomocą miękkiego wykończeniowego pada w zależności od zaleceń producenta. Politura często nakładana jest pod wosk aby uwydatnić jego głębię i polepszyć szklistość lakieru.

Powłoka kwarcowa

jest jedną z tańszych permanentnych zabezpieczeń lakieru samochodowego. Powłokę kwarcową oraz produkty do jej nałożenia możemy nabyć już za ok 200 – 300 zł. Kwarc jest o wiele trwalszy od wosku i chroni lakier od 12 do 24 miesięcy w zależności od rodzaju i producenta. Zapewnia skuteczną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami jak np. kwaśne deszcze, promienie UV itp. Pozwala także na lepsze utrzymanie w czystości dzięki hydrofobowości (odpychanie wody).

Powłoka kwarcowa
Powłoka kwarcowa

 

Powłoka ceramiczna

dedykowane są dla bardziej wymagających osób. Koszt samych produktów oscylować będzie w okolicach 600 zł nawet do 2000 zł, a niektóre nie są dostępne w sprzedaży detalicznej. W tym przypadku lepiej skorzystać z usług profesjonalnego studia detailingowego. Trwałość powłoki ceramicznej wynosi nawet 5 lat. Powłoka odporna jest na bardzo ostrą chemię i chroni przed powstawaniem mikrozarysowań

Może ci się spodobać
2 Komentarze
  1. Grzegorz

    Ja się próbowałem kiedyś połapać w tych kosmetykach, ale za dużo tego wszystkiego dla mnie. Zresztą przy moich zdolnościach manualnych to lepiej oddać auto do jakiejś firmy detailingowej 😛

  2. bandrzej

    Konkret kosmetyki! Czasami jednak odnaleźć się jest bardzo trudno 😀

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.