Dziecko w foteliku, czyli prosta droga do bezpieczeństwa

0

Co warto wiedzieć o swoim dziecku, by wybrać dla niego dobrze dopasowany fotelik? Czy Twoja pociecha zawsze musi w nim podróżować? I dlaczego przewożenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku  jazdy, jeśli będziesz pamiętać o jednym warunku, jest bardzo dobrym pomysłem?

Fotelik, prawo i wzrost

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa jest podstawowym obowiązkiem każdego rodzica. Dlatego wybierając się na przejażdżkę lub w dalszą podróż, należy zapoznać się z zasadami opisanymi w Prawie o ruchu drogowym. Znajdują się tam wytyczne, które określają minimalny wzrost, od którego dziecko może być wożone samochodem bez fotelika. Warto także zapoznać się dokładniej z obowiązującymi przepisami i ich wyjaśnieniem. Informacje takie znajdziesz w artykule “Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?”. Ważne jest, by zapamiętać najważniejsze zasady:

  • W polskim prawie wzrost jest kryterium, które określa obowiązek przewożenia dziecka w foteliku. 
  • Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu podróżuje w foteliku. 
  • Od powyższej zasady istnieją wyjątki.
  • Jeśli dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu, ale jego waga i wzrost uniemożliwiają wsadzenie go do fotelika, to może siedzieć na tylnym siedzeniu przypięte pasami.
  • Gdy samochodem podróżuje troje dzieci, to można przewozić jedno z nich bez fotelika, jeśli ukończyło 3 rok życia. Przypina się je pasami na środku tylnego siedzenia.
  • W taksówce, w samochodach policyjnych, karetkach i pojazdach Straży Miejskiej i Granicznej dziecko nie jest wymagany fotelik.
  • Zaświadczenie lekarskie może znosić obowiązek podróżowania dziecka w foteliku.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli Ci bezpiecznie przewozić pociechę, a także zaoszczędzić pieniądze. Mandat za przewożenie dziecka bez fotelika wynosi 150 zł i 6 punktów karnych. Taka sama kara spotka rodzica, który będzie używał fotelika niezgodnie z przyjętymi przez producenta wytycznymi. 

Bezpieczny fotelik a waga dziecka

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku związany jest ze wzrostem pociechy. Natomiast dobór odpowiedniego urządzenia to zupełnie inna sprawa. W regulaminie nr 44 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych znajduje się podział fotelików bezpieczeństwa na 5 grup ze względu na wagę dziecka. 

Dzieci ważące mniej niż 10 kg powinny podróżować w fotelikach z grupy 0. Nieco cięższym (mniej niż 13 kg) dedykowane są foteliki z oznaczeniem 0+. Kolejne 3 grupy oparte są na przedziałach wagowych. I tak dzieci ważące od 9 do 18 kg powinny siedzieć w fotelikach z grupy I, a te o wadze od 15 do 25 kg w fotelikach z grupy II. Dla najcięższych dzieci (od 22 do 36 kg) przeznaczone są urządzenia z grupy III

Wybierając fotelik, zwróć uwagę także na oznaczenia mówiące o jego certyfikatach. To bardzo ważne! Takie foteliki przeszły szereg testów, które sprawdzały ich funkcjonalność w praktyce. Przyjmuje się, że podstawą są dwa certyfikaty: ECE R44-03 lub ECE R44-04. Jeśli na stronie internetowej lub w sklepie nie znajdziesz powyższych oznaczeń na opakowaniu, to nie kupuj takiego fotelika. Urządzenie, które nie przeszło odpowiednich testów, może stwarzać zagrożenie dla dziecka.

Z przodu? Tu liczy się wiek!

Jak już znasz wzrost i wagę dziecka oraz masz dobrany fotelik, to warto rozważyć jeszcze jedną kwestię. Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu? W naszym kraju nie ma takiego zakazu. Oczywiście dziecko powinno być w foteliku. Należy wtedy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie:

  • Jeśli przewozisz dziecko w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, to musisz wyłączyć poduszkę powietrzną dla tego miejsca.

To bardzo ważne! W razie wypadku poduszka powietrzna wystrzeliwuje z bardzo dużą prędkością. Gdy uderzy w fotelik, to może spowodować poważne obrażenia dziecka. Na szczęście nowoczesne samochody mają zamontowane czujniki, które wykrywają fotelik i dezaktywują poduszkę powietrzną.

Samo przewożenie dzieci w foteliku przeciwnie do kierunku jazdy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozycja taka sprawia, że w razie wypadku siły działające na ciało dziecka rozkładają się bardziej równomiernie. W przypadku podróżowania przodem do kierunku jazdy uderzenie wyrzuca główkę dziecka do przodu, co bardzo obciąża jego kręgi szyjne. A ze względu na drobną budowa ciała i rozwijający się dopiero układ szkieletowy, dzieci są bardziej narażone na urazy.

Ze względu na powyższe zastrzeżenia Norwegia wprowadziła obowiązek przewożenia dzieci do 4. roku życia w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. W innych krajach istnieją obostrzenia co do podróżowania dzieci na przednim siedzeniu. Na Białorusi, w Bułgarii, Czarnogórze, Chorwacji, Grecji i Słownie dziecko może podróżować na przednim siedzeniu od 12. roku życia. We Francji jest to 10 lat. We Włoszech dziecko, które nie ukończyło 12 lat, może siedzieć z przodu, ale tylko w dopasowanym foteliku. Za to w Holandii każde dziecko poniżej 3. roku życia może podróżować tylko na tylnym siedzeniu.

Niektóre foteliki są drogie, ale jeśli przeszły odpowiednie testy, to warto w nie zainwestować dla ochrony dziecka. Na bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać! Za to można w prosty sposób zaoszczędzić na obowiązkowym OC i znaleźć świetną ofertę AC. Jak to zrobić? Po prostu oblicz ubezpieczenie OC i AC samochodu w kalkulatorze OC Mubi. W ten sposób zabezpieczysz nie tylko swoje dziecko, ale i siebie przed niespodziewanymi drogowymi zdarzeniami. 

Artykuł partnera

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.