Sekundniki na skrzyżowaniach. Kiedy wreszcie doczekamy się w Polsce ?

Sekundniki na światłach drogowych
0

Jest szansa, że sekundniki na skrzyżowaniach jednak pojawią się w Polsce. Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zakłada stosowanie tego rozwiązania w naszym kraju.

Aby, nie było tak kolorowo (jak to zwykle bywa w naszym kraju) stosowanie sekundników ma być dobrowolne. Decyzja leżeć będzie w gestii zarządcy drogi. Pozostaje tylko mieć nadzieje, że zamontują jak najwięcej tych urządzeń.

Osobiście uważam sekundniki za bardzo dobre rozwiązanie. Mieszkam w mieście gdzie na kilku skrzyżowaniach już jakiś czas są zamontowane. Poprawiają one bezpieczeństwo, i płynność ruchu. A zarówno jednego i drugiego bardzo brakuje na Polskich drogach.

Mając zamontowany sekundnik przy sygnalizacji świetlnej widzę dokładnie za ile sekund zapali się czerwone światło i wiem czy mam już hamować. Moim zdaniem znacznie zmniejszy się liczba przypadków w których kierowca jadąc nagle widzi przed sobą czerwone światło. Nie chcąc gwałtownie hamować przejeżdża na tzw. wczesnym czerwonym i tragedia gotowa.

W przypadku kiedy stoję na czerwonym świetle jako pierwszy. Widząc, że za 2 sekundy zapali się zielone, szybciej wrzucam bieg i od razu ruszam. Biorąc pod uwagę korki jakie mamy w miastach nawet najmniejsze poprawienie płynności ruchu jest na wagę złota.

Takie samo zachowanie widzę także u innych kierowców. Wiedząc, że nie zdąży przejechać na zielonym zwalnia i bezpiecznie zatrzymuje się. Nie ma gwałtownego przyśpieszania czy niebezpiecznego hamowania. Wszystko to sprawia, że nasze drogi stają się coraz bezpieczniejsze.

Niestety urzędnicy już kilkukrotnie odrzucali pomysł montażu sekundników na skrzyżowaniach. Oby tym razem zdecydowali się wprowadzić przepisy pozwalające na stosowanie sekundników.

Zapisz się do Newslettera.

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.