Zwrot składki OC – to możliwe!

0

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pojazdu jest obowiązkowe. Zdarzają się jednak sytuacje, w których można wypowiedzieć umowę lub od niej odstąpić i dostać zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Kiedy to jest możliwe? Co trzeba zrobić, by otrzymać zwrot? Dlaczego należy pamiętać zawsze o wyrejestrowaniu samochodu? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Sprzedaż samochodu

Jedną z sytuacji, w których możesz spodziewać się zwrotu pieniędzy za niewykorzystany okres OC, jest sprzedaż samochodu. Nie jest to jednak takie proste. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przypisane jest do pojazdu, a nie do jego właściciela

Jeśli sprzedasz samochód, to poinformuj o tym fakcie ubezpieczyciela. Po takiej wiadomości nowy właściciel pojazdu otrzyma rekalkulację składki. Będzie mógł on dopłacić ewentualną różnicę i wykorzystać Twoją składkę do końca lub wypowiedzieć ubezpieczenie – wtedy otrzymasz zwrot składki OC

Jeśli kupujący nie zrezygnuje z opłaconego ubezpieczenia OC, to stracisz pieniądze. W takiej sytuacji przed zbyciem auta można próbować porozumieć się z nabywcą, by jednak wypowiedział umowę OC. Najprościej jest doliczyć odpowiednią kwotę do ceny samochodu i nie martwić się potem.

To jaką kwotę otrzymasz za niewykorzystane OC, naliczane jest od chwili wypowiedzenia umowy do dnia jej wygaśnięcia. U większości ubezpieczycieli nie trzeba wypełniać dodatkowych wniosków, choć zdarzają się takie TU.

Kradzież i złomowanie

Co w przypadku kiedy stracisz samochód? Niestety zdarzają się kradzieże lub całkowite zniszczenia pojazdu w wyniku upadku na niego drzewa lub pożaru. W przypadku tak poważnych uszkodzeń auto nadaje się tylko na oddanie na złom. Co wtedy koniecznie powinieneś zrobić?

Nawet jeśli już nie korzystasz z pojazdu, to musisz mieć na niego aktualne ubezpieczenie OC! Pamiętaj, by w razie kradzieży czy złomowania jak najszybciej wyrejestrować samochód w Wydziale Komunikacji. Dopiero od tego momentu przestajesz formalnie być jego właścicielem. 

Następnie przedstaw ubezpieczycielowi zaświadczenie wystawione w urzędzie, mówiące o wyrejestrowaniu samochodu. W przypadku kradzieży dostaniesz notatkę od policji o zdarzeniu, a jeśli oddasz pojazd na złom, to otrzymasz potwierdzenie ze Stacji Demontażu Pojazdów, które przydatne będzie u ubezpieczyciela. 

W jaki sposób ubezpieczyciel nalicza zwrot składki? Jeśli samochód zostanie skradziony, to bierze on pod uwagę datę wyrejestrowania i czas pozostały do wygaśnięcia polisy. W przypadku oddania pojazdu na złom, zwrot składki liczony jest od daty oddania do Stacji Demontażu Pojazdów do przewidzianego końca umowy.

Odstąpienie od umowy

Kupowanie przez internet ma wiele zalet. Przede wszystkim jest szybkie i wygodne. Nie trzeba wychodzić z domu, a w przypadku ubezpieczeń można znaleźć w jednym porównywarce wiele korzystnych ofert. 

W przypadku zdalnego kupna ubezpieczenia OC, czyli przez internet lub telefon, można odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia. Ponieważ jest ono obowiązkowe, przed rezygnacją należy zawrzeć umowę u innego ubezpieczyciela. Dopiero wtedy poprzednie TU zaakceptuje wniosek o odstąpienie od umowy – tłumaczy Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek – w czasie tych 30 dni nie możesz spowodować szkody, która była likwidowana przez ubezpieczyciela w ramach polisy OC. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe nie zgodzi się odstąpienie od umowy i nie zwróci pieniędzy za opłaconą składkę.

Podwójne ubezpieczenie OC

To mało prawdopodobne, ale zdarzają się sytuacje, w których kierowca posiada jednocześnie dwa ubezpieczenia OC na jeden samochód. Jak to możliwe? Wystarczy, że:

  • nowy właściciel używanego samochodu, nie wiedział, że kupując pojazd, nabył go razem z ubezpieczeniem i wykupił nowe,
  • kierowca nie wiedział, że ubezpieczenie OC odnawia się automatycznie i wykupił nowe u innego ubezpieczyciela,
  • właściciel źle wypełnił wniosek o wypowiedzenie umowy ubezpieczenia, więc nie zostało ono uwzględnione,
  • właściciel pojazdu znalazł tańsze ubezpieczenie OC i jeszcze nie zdążył zrezygnować z poprzedniej. Dotyczy to przypadku, kiedy poprzednia umowa została automatycznie przedłużona.

Ten ostatni przypadek zdarza się coraz częściej, ponieważ rośnie popularność zakupy ubezpieczenia przez internet. Korzystanie z porównywarki cen pozwala na znalezienie najtańszego OC samochodu

Podsumowując, jeśli właściciel posiada dwa ubezpieczenia OC, to może wypowiedzieć umowę, jeśli otrzymał jedną razem z zakupionym używanym samochodem. Także automatyczne przedłużenie polisy pozwala na jej wypowiedzenie. Można także odstąpić od umowy, jeśli została zawarta przez internet lub telefon – właściciel ma wtedy na to 30 dni.

Artykuł partnera

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.