Test zderzeniowy przy 200 km/h

Test zderzeniowy przy 200 km/h
1

Najbardziej znaną organizacją przeprowadzającą testy zderzeniowe samochodów jest Euro NCAP. Amerykanie mają swoją instytucję do takich testów IIHS. Każda z nich przyjmuje inne kryteria oceny. Jednak ich testy zazwyczaj robione są przy niskich miejskich prędkościach. Za to test zderzeniowy przy 200 km/h zrobiło Szwajcarskie DTC. Na filmie doskonale widać jak tragiczne w skutkach jest zderzenie przy prędkościach autostradowych i wyższych.

Na poniższym filmie mażemy zobaczyć między innymi jak stary Opel Astra pędzący z prędkością 200 km/h uderza w mur. Złożył się, jak by był dosłownie z papieru. Testy zostały przeprowadzone na stosunkowo leciwych samochodach. Jednak takich w Polsce jeździ cała masa. Odbywały się one przy różnych prędkościach i przy uderzeniu w różne przeszkody.

Na zwolnieniach filmu widać jakim zniszczeniom ulega karoseria samochodu i w jakim stopniu konstrukcja pozwala wbić się przeszkodzie w samochód. W niektórych autach zniszczeniu ulega cały przód, ale słupek A i kabina są nieruszone lub naruszone w bardzo niewielkim stopniu.

W filmie widać także jak bardzo jest niebezpieczne najechanie ciężarówki na tył samochodu stojącego w kolumnie.

Test zderzeniowy przy 200 km/h

Test zderzeniowy przy 200 km/h przeprowadzony w programie telewizyjnym

Tu kolejny film, na którym widać test zderzeniowy przy 200 km/h. Tym razem Ford Focus pierwszej generacji uderza w mur. To znacznie nowsza konstrukcja od Astry z poprzedniego filmu, a jednak karoseria po zderzeniu stanowiła maksymalnie 1/3 długości pierwotnej. Test zderzeniowy przy 200 km/h został przeprowadzony w Brytyjskim programie Fifth Gear.

 

Makabryczny wypadek przy 230 km/h

Na koniec zamieszczam film z kamery zamontowanej w samochodzie. Widać na nim jak Audi najprawdopodobniej przy prędkości ok. 230 km/h uderza w pojazd jadący z naprzeciwka.

 

Widząc nieraz co dzieje się na naszych drogach taki test zderzeniowy przy 200 km/h powinni puszczać obowiązkowo w telewizji w ramach akcji przeciw piractwu drogowemu. Warto obejrzeć wszystkie trzy powyższe filmy i dobrze zapamiętać, a jak zachce nam się szaleć, przypomnieć sobie jakie konsekwencje niesie za sobą prędkość.

Może ci się spodobać
1 komentarz
  1. Zofia

    a słyszeliście o tym że części samochodowe wykonane z polipropylenu spienionego – EPP mają bardzo dobre wyniki w testach zderzeniowych?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.