Szkodliwe działanie promieniowania UV na karoserię i wnętrze samochodu

0

Jak się okazuje, nie tylko mróz i sól drogowa potrafią niszczyć karoserię pojazdu. Parkowanie auta w pełnym słońcu wiąże się z ekspozycją na wysoką temperaturę oraz wpływ szkodliwych promieni UV. Takie warunki mogą okazać się niekorzystne dla kondycji samochodu. Warto pomyśleć, w jaki sposób zabezpieczyć je przed słońcem w nadmiernych dawkach. Rozwiązaniem mogą okazać się wysokiej jakości pokrowce na samochód.

Piękne, bezchmurne niebo i mocno świecące słońce – pogoda nie dla auta

Podczas upałów nie zawsze uda nam się zaparkować w cieniu. Świecące słońce sprawi, że we wnętrzu samochodu zrobi się gorąco, a wytwarzające się promieniowanie UV niekorzystnie wpłynie na lakier i inne elementy pojazdu. Pod wpływem parkowania w pełnym słońcu wiele innych elementów stworzonych z gumy, plastiku może ulec uszkodzeniu. Uszczelki szyb, drzwi, listy wykończeniowe wyblakną, będzie trzeba je wymienić na nowe. Ponadto klosze reflektorów wykonane są lakierowanego poliwęglanu, który pod wpływem promieniowania UV staje się cieńszy, robi się żółtawy, mniej przejrzysty. Osłabieniu może ulec także tapicerka, która blednie i może być bardziej podatna na przetarcia. 

Wysoka temperatura może wpłynąć niekorzystnie na wnętrze auta. Podczas parkowania w pełnym słońcu może dochodzić do 80°C, co w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić do pęknięcia deski rozdzielczej czy rozwarstwienia się przedniej szyby. Czasem pod wpływem kilkukrotnego kilkugodzinnego parkowania w słońcu tworzywa sztuczne w pojeździe mogą z zewnątrz zrobić się pofalowane, w efekcie np. widoczne staną się kontury poduszki powietrznej.  Zdarza się, że wierzchnia warstwa lakieru może zacząć się łuszczyć. Warto zaznaczyć, że nie ma całkowitej możliwości cofnięcia zniszczeń, które wywołane są przez działanie wysokiej temperatury i promieniowanie UV. W pierwszej kolejności pojawią się problemy ze szczelnością. Na szczęście na rynku pojawiły się pokrowce na samochód – płachty, które są w stanie zadbać o to, aby do auta docierało mniej promieni słonecznych.

Pokrowce na samochód osobowy ochroną przed nagrzewaniem i promieniowaniem UV

Obecnie na rynku można znaleźć coraz więcej produktów, które mogą uchronić lakier i wnętrze samochodu przed skutkami wysokich temperatur, jednak większość z nich ma sporą wadę – działają krótkotrwale. Na ich tle inaczej prezentują się pokrowce na samochód. Tego typu osłony są w stanie okryć cały pojazd. Wbrew pozorom jest to bardzo dobra metoda na ochronę auta przed promieniowaniem UV, z tym że wymaga od nas fizycznej ingerencji. Niegdyś pokrowce szyte były z brezentu, dziś skonstruowane są z lekkich tkanin, z odpowiednimi wstawkami, dlatego są łatwe w zakładaniu i ściąganiu. Pokrowce na samochód osobowy posiadają elementy delikatnych materiałów, tak aby pomiędzy lakierem a karoserią wytworzyć powłokę, która będzie utrzymywała prawidłową cyrkulację powietrza.

Wydając kilkadziesiąt złotych, można w zamian otrzymać osłonę, która będzie skuteczna w walce z palącymi promieniami słonecznymi. Poza tym pokrowce na samochód osobowy gwarantują ochronę przed deszczem, ptasimi odchodami i mnóstwem innych zanieczyszczeń, które mogłyby zaszkodzić kondycji lakieru pojazdu. Czy warto codziennie przykrywać auto specjalną płachtą? Trochę cierpliwości może uchronić nas przed wysokimi kosztami, z którymi należy się liczyć w przypadku uszkodzeń spowodowanych przez promieniowanie UV. Najdroższe pokrowce na samochód mogą służyć przez wiele lat, a dodatkowo zapewniają ochronę przed skutkami opadów silnego gradu. 

art. sponsorowany

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.