Rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce

0

Tablice rejestracyjne są podstawowym elementem, który identyfikuje pojazd. Posiadają konkretne wymiary, kolory oraz liczne oznaczenia, a jazda bez nich może poskutkować srogim mandatem czy nawet odbiorem dowodu rejestracyjnego.

Tablice rejestracyjne wydaje wydział komunikacji, który przypisany jest do adresu zameldowania kierowcy. Umieszcza się je z przodu i z tyłu pojazdu, w miejscu, które przewiduje producent oraz miejscu dopuszczonym przepisami unijnymi. 

Polskie tablice rejestracyjne, bo o nich tu będzie mowa, wprowadzone zostały 31 marca 2000 roku, po tym jak w 1999 roku w kraju miała miejsce reforma podziału administracyjnego. Zastąpiły wtedy tablice czarne z białą czcionką, te starszego typu. 

Co oznaczają litery na tablicy rejestracyjnej i jak to odczytać? 

Każdy numer rejestracyjny zaczyna się od liter, nie od cyfr, i nie jest to bez znaczenia. Stanowią swego rodzaju kod, dzięki któremu w łatwy sposób można pojazd zidentyfikować. Każdy numer rejestracyjny jest inny, przypisany do konkretnego pojazdu, a pojazd do konkretnego obszaru. Jedna, dwie lub trzy litery na początku numeru to oznaczenia zwane wyróżniki miejsca, gdzie pierwsza z nich zawsze oznaczać będzie województwo, a jedna lub dwie następne – powiat. W jakim przypadku jest to jedna litera, a w jakim dwie? Czy ma to znaczenie? Otóż jeśli jest to miasto na prawach powiatu będzie to jedna litera (przykład: tablica rejestracyjna zaczynająca się od liter DW należy do pojazdu zarejestrowanego w województwie dolnośląskim we Wrocławiu, z powiatu wrocławskiego), w przypadku powiatów ziemskich – dwie litery. 

Oprócz tego, do oznaczenia poszczególnych typów pojazdów używa się różnych typów tablic. I tak: dla samochodu będą to dwie tablice samochodowe jednorzędowe (lub jedną jednorzędowa i druga dwurzędowa, z czego ta druga, zgodnie z przepisami, zakładana jest jako tylna – uwarunkowane jest to różnorodnością modeli samochodów); dla przyczepy do samochodu – jedna tablica samochodowa, a dla motocykla – jedna tablica motocyklowa. Dodatkowo, na wniosek właściciela pojazdu, wydawana jest trzecia tablica rejestracyjna mocowana do bagażnika rowerowego, w sytuacji, gdy zasłania on tylną tablicę samochodu. 

Różne rodzaje tablic rejestracyjnych 

Wyróżnić można osiem rodzajów tablic, odpowiednio sklasyfikowanych, gdyż inne będą oznaczenia pojazdów służb wewnętrznych, dyplomatycznych, samochodów zabytkowych czy zwykłych. Tablice zwyczajne zna każdy z nas, bo są powszechnie stosowane. Tablice rejestracyjne samochodów zabytkowych (tablice tzw. zabytkowe) posiadają żółte tło i czarną czcionkę. Oznaczenia dyplomatyczne (tablice dyplomatyczne) wyróżnia niebieskie tło z białą czcionką. Tablice tymczasowe wydawane są na określony czas i rozpoznawalne dzięki czerwonym znakom na białym tle. Są też tablice indywidualne. Dozwolone po reformie w 2000 roku. Możliwość ich posiadania wiąże się jednak ze sporą dopłatą. Można je zamówić w trakcie pierwszej rejestracji, przerejestrowaniu pojazdu, czy w momencie zmiany adresu zameldowania, gdy dochodzi do zmiany powiatu. Numery indywidualnie wybrane, lecz z pewnymi ograniczeniami, gdyż pierwsze dwa znaki muszą zostać przypisane konkretnemu województwu, decydujemy dopiero o dalszej treści. Spotkać można również tablice tymczasowe badawcze i profesjonalne. Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzono zupełnie nowe tablice dla, póki co, stosunkowo niewielkiego grona odbiorców, a mianowicie zielone tablice z jasnozielonym tłem dla pojazdów z silnikiem elektrycznym lub posiadających napęd wodorowy. 

NOWOŚĆ – zielone tablice rejestracyjne – dla kogo i co oznaczają? 

Zielone tablice rejestracyjne, o których więcej w artykule: “Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych i wodorowych – sprawdź, jakie przywileje oznaczają!”, przeznaczone są dla właścicieli pojazdów ekologicznych, czyli tych napędzanych wodorem lub elektrycznych i zostały zarejestrowane po 1 stycznia 2020 roku. Wszelkie oznaczenia, o których można było przeczytać wyżej, a znajdują się na każdej tablicy rejestracyjnej, pozostają bez zmian, wyróżnia je jedynie kolor tła, w tym przypadku jasnozielony, oraz znak legalizacyjny. Znak z czerwoną obwódką dedykowany jest dla aut elektrycznych, z żółtą – dla wodorowych. 

Wymiana tablic rejestracyjnych w przypadku posiadania pojazdu ekologicznego nie jest wymagana ani konieczna, mimo że zostały wprowadzone właśnie dla tych pojazdów. W sytuacji, gdy wyrażamy chęć zmiany, składamy odpowiedni wniosek z opłatą w wysokości 93 złotych – numer rejestracyjny nie ulegnie zmianie. 

W parze z posiadaniem zielonych tablic idą liczne korzyści i przywileje. Jest to swego rodzaju wyróżnienie właścicieli samochodów, którzy zdecydowali się zamienić auto spalinowe na ekologiczne. Przede wszystkim warta pozazdroszczenia jest, szczególnie przy mocno przeciążonym ruchu drogowym w dużych miastach, możliwość wjazdu i kontynuowanie jazdy buspasem, czy wjazd do zielonych stref, które dla pojazdów spalinowych są po prostu niedostępne. 

Przymierzasz się do zakupu pierwszego auta? Może myślisz nad zmianą obecnego samochodu? Zastanawiasz się nad opcją nabycia pojazdu ekologicznego? Warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi zielonych tablic rejestracyjnych, być może korzyści z nimi związane w jakimś stopniu zrekompensują wysoki wydatek. 

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.