Pakiet OC – dlaczego dodatkowe ubezpieczenie może się przydać?

0

Zakup ubezpieczenia OC to obowiązek każdego kierowcy – jednak czy na nim powinno się skończyć? Dodatkowe polisy oznaczają wprawdzie większy jednorazowy wydatek, ale znacznie rozszerzają zakres ochrony. Kupując je w pakiecie, możesz natomiast sporo zaoszczędzić.

Ubezpieczając samochód po raz pierwszy czy też przedłużając polisę na kolejny rok, zawsze pojawia się ten sam dylemat: kupić samo OC czy zainwestować w dodatkową ochronę? Czy wybierając pakiet OC i AC (https://mubi.pl/poradniki/pakiet-oc-ac/), podejmujesz rozsądną decyzję, czy może raczej narażasz się na niepotrzebne koszty? Wszystko zależy od tego, jakiej dokładnie ochrony potrzebujesz.

Jakie ubezpieczenie samochodu oprócz OC możesz wybrać?

Wyobraź sobie, że z Twojej winy dochodzi do kolizji z innym samochodem. Masz wykupione ubezpieczenie OC, zatem poszkodowany będzie mógł liczyć na likwidację szkód z Twojej polisy. W zdarzeniu ucierpiało jednak nie tylko jego auto – czy Ty również otrzymasz pomoc od ubezpieczyciela?

Odpowiedź zależy od rodzaju polisy, jaką wykupiłeś. Jeśli ograniczyłeś się do obowiązkowego OC, koszt naprawy swojego samochodu będziesz niestety musiał ponieść w całości z własnej kieszeni. Co innego, jeśli zdecydowałeś się np. na pakiet OC i AC. Wówczas ubezpieczyciel pokryje część, a w zależności od warunków zawartych przy podpisywaniu umowy, nawet całość Twoich wydatków.

Na tym zalety dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych się jednak nie kończą. Wybierając odpowiednią polisę i ustalając jej szeroki zakres, możesz liczyć na szereg dodatkowych usług. Co oprócz OC zaproponują Ci ubezpieczyciele?

Autocasco – najważniejsze obok OC

Wspomniane już AC jest jednym z najważniejszym dobrowolnych ubezpieczeń. Gwarantuje ono ochronę w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu i jest najczęściej dobierane do obowiązkowego OC przez kierowców. Kupując, zwracaj uwagę m.in. na rodzaj sumy ubezpieczenia, amortyzację części, wysokość udziału własnego i sposób naprawy szkody. W zależności od potrzeb możesz wybrać wersję mini, standardową lub all risk.

Assistance – pomoc różnego rodzaju

To ubezpieczenie przyda się choćby w razie awarii na drodze czy podczas podróży za granicę. W zależności od jego zakresu, kierowca będzie mógł liczyć np. na odholowanie samochodu do warsztatu czy zapewnienie auta zastępczego, ale również na uzyskanie informacji czy pomoc prawną. Im szerszy wariant assistance, tym większa oferta dostępnych w jego ramach usług.

NNW – odszkodowanie w razie wypadku

Przeznaczone dla kierowcy i pasażerów ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przyda się np. jeśli w wyniku niefortunnego zdarzenia na drodze dojdzie do czyjegoś trwałego uszczerbku na zdrowiu. Gwarantuje także wypłatę odszkodowania rodzinie zmarłego w wyniku wypadku kierowcy lub pasażera.

Ubezpieczenie szyb i ochrona zniżek

Zależy Ci na utrzymaniu zniżek na OC i AC za bezszkodową jazdę nawet po zgłoszonej szkodzie? Możesz to zrobić, wybierając odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki temu niewielkiemu wydatkowi w dłuższej perspektywie uda Ci się znacznie więcej zaoszczędzić.

Czy warto kupić pakiet ubezpieczeń?

Jeśli zdecydujesz się na jedno z przedstawionych wyżej ubezpieczeń, oczywiście nie musisz kupować go razem z OC. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce zakup dobrowolnej polisy w późniejszym terminie jest nieco bardziej skomplikowany. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w ogóle nie przewiduje możliwości dokupienia autocasco w późniejszym terminie, inne z kolei ograniczają czas na decyzję do jednego miesiąca.

Ponadto trzeba brać pod uwagę cenę. Firmy ubezpieczeniowe działają w identyczny sposób jak inne – im więcej kupujesz, tym większy uzyskasz rabat. Wybierając zatem najpierw samo OC, a po jakimś czasie dokupując do niego assistance czy NNW, z całą pewnością zapłacisz więcej, niż gdybyś zdecydował się od razu na pakiet. Podobnie jest z polisami, które kupujesz w różnych firmach.

Do tego dochodzi wreszcie oszczędność czasu. Wyobrażasz sobie mozolne przeglądanie propozycji kolejnych ubezpieczycieli w poszukiwaniu pierwszej polisy, a potem powtórkę przy innej okazji? Kupno pakietu to jednorazowy wydatek i spokój na cały okres obowiązywania umowy. Ubezpieczenie samochodu na mubi.pl pozwoli natomiast na łatwe uzyskanie najkorzystniejszych ofert już w 3 minuty!

Ile kosztuje pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych?

Oczywiście nie ma wymogu kupowania wszystkich wspomnianych ubezpieczeń razem. Możesz więc wybrać pakiet OC + AC + NNW + ASS o najszerszym możliwym zakresie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś ograniczył się do samego OC i AC lub zestawił polisy w jeszcze inny sposób. Jak to zrobić? Wystarczy użyć porównywarki ubezpieczeń Mubi, gdzie znajdziesz oferty nie tylko na OC, ale też pakiety.

Dlaczego warto to zrobić? Wystarczy spojrzeć na różnice w cenach. Średnia składka OC, jaką wyliczali sobie wszyscy użytkownicy Mubi w lipcu 2020 roku, wynosi 826 zł. Z kolei obliczona w tym samym czasie najniższa cena pakietu OC + AC to zaledwie 537 zł. Niemal 300 zł taniej! Oczywiście wysokość składki zależy od wielu czynników, więc każdy przypadek należy traktować inaczej, ale nie ulega wątpliwości, że nie porównując ofert różnych ubezpieczycieli, narażasz się na to, że mocno przepłacisz.

Artykuł partnera

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.