Jakie są rodzaje i zastosowania łańcuchów napędowych?

0

Elementy takie jak łańcuchy napędowe to popularne komponenty wielu maszyn i urządzeń. W tym tekście krótko opisujemy popularne rodzaje łańcuchów oraz wyjaśniamy ich zastosowanie.

Łańcuchy napędowe to elementy służące do przenoszenia napędu. Są powszechnie stosowane w przemyśle, a to dlatego, że mają uniwersalny charakter. Jednocześnie są bardzo wytrzymałe. Jeśli prawidłowo dobierzemy łańcuch napędowy do urządzenia, możemy liczyć na to, że odwdzięczy się nam długą i bezproblemową eksploatacją.

Rozróżnia się trzy główne grupy łańcuchów napędowych:  łańcuchy drabinkowe, płytkowe oraz pierścieniowe. Każdy z tych rodzajów ma inną konstrukcję i wykorzystuje się go do nieco innych prac. Trzeba przy tym pamiętać, że zastosowanie różnych typów łańcucha napędowego zależy od indywidualnych potrzeb. Każdy rodzaj łańcucha dostępny jest w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/1343-lancuchy

Łańcuch napędowy drabinkowy – budowa i zastosowanie

Ten łańcuch napędowy swoją nazwę wziął od specjalnej, drabinkowej konstrukcji. Służy jako cięgno dźwigowe i napędowe. Łańcuchy napędowe drabinkowe dzielą się dalej na trzy podgrupy: sworzniowe, tulejkowe i rolkowe. Pierwszy typ nie jest obecnie zbyt popularny i nie wykorzystuje się go już raczej w charakterze napędu dla maszyn. Spowodowano to jest jego niską wytrzymałością. To zaś wynika ze zbyt małej powierzchni roboczej przegubów.

Teraz kilka słów na temat łańcuchów tulejkowych. Ich konstrukcja składa się z płytek, sworzni i z tulejek. Łańcuchy tulejkowe montuje się głównie w maszynach wolnobieżne, lecz nie są popularnym wyborem dla urządzeń, w których potrzebne są duże siły napędowe. Spowodowane jest to brakiem rolki, co prowadzi do szybkiego zużycia tulejek i zębów koła. A jak wiadomo zbyt szybkie zużycie tych elementów prowadzi do obniżenia sprawności całego układu.

Trzecim podtypem łańcuchów drabinkowych są bardzo popularne łańcuchy rolkowe. Ów popularność zawdzięczają zwiększonej trwałości oraz wolnemu zużywaniu się uzębienia koła napędowego. Ten podtyp łańcucha składa się z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych, które wyglądają prawie jak ogniwa stosowane w łańcuchach tulejkowych. Różnicą jest natomiast sama rolka posiadająca funkcję swobodnego obrotu względem tulei. Łańcuch rolkowy znalazł zastosowanie w rolnictwie, do budowy maszyn i urządzeń przemysłowych, a także w branży transportowej i magazynowej.

Łańcuchy płytkowe i pierścieniowe – konstrukcja i zastosowanie

Urządzenia z kategorii łańcuchów napędowych płytkowych składają się ze stalowych modułów, które niekiedy produkowane są też z tworzyw sztucznych. Ów moduły łączy się sworzniem lub łańcuchem. Ze względu na uwarunkowania konstrukcyjne dzielą się dalej na łańcuchy prostobieżne oraz skrętne. Ten łańcuch napędowy montuje się szczególnie w przenośnikach transportowych i buforowych.

Na koniec ostatni rodzaj, czyli łańcuch napędowy pierścieniowy, zwany niekiedy ogniwowym. Jest to element budowy maszyn, który znajduje zastosowanie w dość rzadko występujących przekładniach łańcuchowych. Częściej natomiast instalowany jest w zawiesiach i w wyciągnikach łańcuchowych, a także jako element łączenia elementów wykonanych z metali.

Podsumowując nasz tekst można powiedzieć, że łańcuch napędowy to bardzo ważny komponent niezbędny do zapewnienie skutecznej i wydajnej pracy różnych gałęzi przemysłu. Więcej o budowie, rodzajach i zastosowaniu łańcuha napędowego pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/lancuchy/

Artykuł sponsorowany

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.