Jak płacić mniej za ubezpieczenie! Od czego zależą ceny ubezpieczenia OC?

0

Każdy kierowca musi pomyśleć o kwestiach związanych z ubezpieczeniem, a zwłaszcza o obowiązkowym OC. Szczególnie w przypadku młodych osób może to być spory problem, gdyż okazuje się, że ceny mogą być czasem bardzo wysokie. Od czego to zależy i jak zyskać możliwie najtańsze OC?

Od czego zależy wysokość składki?

Sam proces wyliczania składki jest dość skomplikowany i ubezpieczyciele biorą pod uwagę bardzo wiele czynników, dotyczących zarówno kierowcy, jak i pojazdu. Okazuje się tym samym, że na ten sam model auta, dwie różne osoby mogą otrzymać znacząco odbiegające od siebie propozycje. Poszczególne towarzystwa biorą pod uwagę takie kwestie jak:

  • wiek kierowcy – dotyczy to przede wszystkim młodych kierowców poniżej 26. roku życia, którym z góry nakłada się wyższą składkę, zwłaszcza jeżeli mają prawo jazdy mniej niż 3 lata;
  • producent samochodu – wbrew pozorom bardzo istotną kwestią jest marka oraz model danego pojazdu. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę statystyki kradzieży czy wypadków, ale i charakterystykę kierowców, którzy zwykle wybieraną pojazdy danego producenta. Niektóre marki słyną bowiem z tego, że są wyborem spokojnych osób, a inne uchodzą za producentów aut dla osób lubiących dynamiczną i bardziej ryzykowną jazdę;
  • parametry pojazdu – najważniejszy to wiek auta (im młodsze tym lepiej, choć w przypadku pierwszych trzech lat cena może być jednak wyższa), ale brane są pod uwagę też pojemność silnika czy rodzaj paliwa, które według ubezpieczyciela będą determinowały sposób prowadzenia;
  • miejsce zamieszkania – paradoksalnie to także ważna kwestia, gdyż im większe miasto tym automatycznie wyższa będzie składka;
  • zniżki – oprócz tego ubezpieczyciele uwzględniają także różne zniżki, głównie dla doświadczonych kierowców, jeśli mogą pochwalić się bezwypadkową jazdą.

Chcesz płacić najniższe ubezpieczenie OC i AC na rynku? Sprawdź porównywarkę polis online:  https://najtaniejuagenta.pl/.

Jak wybrać najtańsze OC?

W dobie internetu warto sięgnąć po strony z porównywarkami, gdzie podając odpowiednie parametry otrzymamy informację o wysokości składek u poszczególnych ubezpieczycieli. Czasem różnica pomiędzy poszczególnymi towarzystwami może sięgnąć i kilkaset złotych, więc na pewno warto to zrobić. Większość kierowców poza OC decyduje się też na ubezpieczenie AC, więc dobrze jest poszukać pakietów łączących te ubezpieczenia, w których OC może być znacznie tańsze niż kupowane pojedynczo. Brzmi ciekawie? Sprawdź tanie ubezpieczenie OC (tutaj więcej – https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/).

W kontekście młodszych osób dobrym pomysłem jest poszukanie współwłaściciela, dzięki któremu uzyska się zniżki. Najlepiej, gdy będzie to osoba z rodziny, która porusza się po drogach od lat i ma już wypracowane upusty. Rejestrując auto na dwóch właścicieli młody kierowca może wtedy skorzystać ze zniżek współwłaściciela i zapłaci za OC znacznie mniej niż samemu. W wielu towarzystwach spory upust można również otrzymać opłacając z góry całą polisę. Poszukując najtańszego OC pamiętajmy też o tym jakie parametry biorą pod uwagę ubezpieczyciele – warto wybrać zatem odpowiedni model pojazdu czy przeprowadzić się do mniejszej miejscowości.

art. sponsorowany

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.