Co zrobić, aby kupić tańsze ubezpieczenie OC i AC?

1

Co zrobić, aby kupić tańsze ubezpieczenie OC i AC?

Przy ubezpieczaniu samochodów wielu kierowców w Polsce przede wszystkim bierze pod uwagę wysokość składki. Część oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC kupuje również fakultatywne ubezpieczenie autocasco. Podpowiadamy co zrobić, aby pakiet tych dwóch ubezpieczeń nie nadwyrężył budżetu domowego.

Właściciel samochodu obowiązkowo musi go ubezpieczyć w ramach umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma dowolność wyboru oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpisze umowę ubezpieczeniową.

W OC liczy się niska składka

Nie trzeba wczytywać się w oferty komunikacyjnych ubezpieczeń OC w Polsce, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma je w swojej ofercie, musi oferować ten sam zakres ochrony dla każdego klienta i takie same sumy gwarancyjne.

OC ma chronić kierowcę i właściciela auta przed ponoszeniem finansowych konsekwencji spowodowanych szkód – osobowych lub majątkowych. To ubezpieczyciel na wypadek zaistnienia zdarzenia wypłaci odszkodowanie, które ustalane jest i wypłacane w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu. Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC zawsze obejmują co najmniej:

 • 5 210 000 euro – przy szkodach na osobie, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
 • 1 050 000 euro – przy szkodach w mieniu, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Kwoty w euro podane powyżej podlegają przeliczeniu na złotówki według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu wyrządzenia szkody.

O ile zakres ochrony ubezpieczeniowej i sumy gwarancyjne w OC komunikacyjnym są zawsze takie same, to już wysokość składki, czyli cena ubezpieczenia w poszczególnych towarzystwach może być różna. Najważniejsze dla właściciela auta jest to, aby znaleźć możliwie jak najtańsze ubezpieczenie.

Jak zaoszczędzić na OC?

Kierowcy zawsze chcą zapłacić za obowiązkową polisę OC jak najmniej, ponieważ wysokość składki nie wpływa tu ani na zmniejszenie, ani na zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej. Jak zatem kupić OC najtaniej? Trzeba porównać ze sobą różne oferty ubezpieczeniowe. W tym celu warto sięgnąć po kalkulator ubezpieczenia oc na kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl, gdzie klient ma okazję zobaczyć proponowane składki ubezpieczeniowe w różnych towarzystwach, po wpisaniu parametrów ubezpieczanego auta i informacji na swój temat.

Ubezpieczyciele zaoferują niższą składkę na OC dla kierowców, którzy:

 • mają doświadczenie w prowadzeniu samochodu,
 • nie są młodymi kierowcami (w wieku od 18 do 26 lat),
 • jeżdżą bezszkodowo i mają udokumentowane zniżki na OC – 60-70 proc.,
 • wykupują OC w pakiecie np. z AC,
 • wykupują OC przez internet,
 • ubezpieczają auto ze średniej półki cenowej, np. Kia czy Dacia, z niewielkim silnikiem,
 • ubezpieczają auto w małym mieście lub na wsi.

Największe znaczenie dla wysokości składki ubezpieczeniowej na OC mają zniżki zgromadzone przez ubezpieczającego. Częstą praktyką jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego samochodu, który jest własnością młodego kierowcy, który nie ma zniżek ubezpieczeniowych, drugiego współwłaściciela z dużymi zniżkami. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe przy wyliczaniu wysokości składki na OC weźmie pod uwagę składki korzystniejsze dla klienta.

Jak zaoszczędzić na AC?

W odróżnieniu od ubezpieczenia OC komunikacyjnego, AC, czyli autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Nie ma już w jego przypadku odgórnych wytycznych warunkujących zakres ochrony ubezpieczeniowej czy wysokość sum gwarancyjnych. Dlatego przy wykupywaniu takiego ubezpieczenia dużo uwagi klient powinien poświęcić na zapoznanie się z dokładnymi warunkami z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Najniższa składka na AC zwykle idzie w parze z minimalnym zakresem ubezpieczenia i niską kwotą sumy gwarancyjnej. Na domiar złego ubezpieczenie może nie obejmować ryzyka kradzieży pojazdu. Haczykiem dla ubezpieczających jest niska składka na AC w połączeniu z wysoką franszyzą redukcyjną i integralną.

Franszyza redukcyjna to inaczej udział własny w szkodzie ponoszony przez klienta – może być określony kwotowo lub procentowo. Z kolei franszyza integralna to ustalona z ubezpieczycielem kwota, do wysokości której nie odpowiada on za powstałą szkodę. Dopiero po jej przekroczeniu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci całe należne odszkodowanie.

Dobrym rozwiązaniem na wykupienie taniego AC przez właściciela pojazdu jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczenie samochodu z ubezpieczamy-auto.pl (https://ubezpieczamy-auto.pl), która uwzględni wszystkie potrzeby kierowcy i pokaże, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym można je wykupić najtaniej.

Sposobem na tanie AC są rzecz jasna zniżki, które podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC przysługują kierowcom za bezszkodową jazdę. Ubezpieczyciele są skłonni do przenoszenia zniżek z OC na AC. Niższą składkę na oba ubezpieczenia zapłacimy, jeśli wykupimy je online i w pakiecie, w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym.

art. sponsorowany

Może ci się spodobać
1 komentarz
 1. Michał

  Proste porównać np aplikacja Kupdirect z Google Play skanujesz kod z dowodu i w 5 sek widzisz różnicę w składce pomiędzy towarzystwami i to bez wpisywania danych a czasem to jest ponad 100% a ryzyko takie samo dla każdego towarzystwa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.