Budowa, rodzaje i zastosowanie pasków zębatych

0

Przenoszenie napędu to cel pracy pasków zębatych. Są to elementy szeroko wykorzystywane w przemyśle i to w wielu jego gałęziach. Elementy te można podzielić na kilka grup, które różni nie tylko budowa, ale też zastosowanie.

Czym są paski zębate? Elementami przekładni napędowych służącymi do przenoszenia napędu, co też robią w duecie z przekładnią. Między innymi dzięki ich obecności przekładnia pasowa może pracować przy wysokich prędkościach obrotowych sięgających 80 m/s. Jako elementy dość uniwersalne i stosunkowo tanie w produkcji, paski zębate wykorzystywane są w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Jednak pasek paskowi nierówny, dlatego w dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak ów elementy dzielą się na grupy.

Jak działają i jak są zbudowane paski zębate?

Zasada działania tytułowych elementów jest prosta. Paski zębate to elementy wykonane z gumy i wyposażone w uzębienie. Te fragmenty zazębiają się z odpowiednio wyprofilowanymi kołami. Jeśli oba koła są zębate uzyskuje się połączenie kształtowe, które gwarantuje stałość przełożenia napędu. Dzięki temu nie ma konieczności wstępnego napinania pasa. W konsekwencji wał i łożysko są mniej obciążone niż ma to miejsce w przypadku pasa klinowego czy płaskiego. Dodatkowo warto wiedzieć, że pasek zębaty może posiadać uzębienie obustronne. Taka konstrukcja umożliwia zaś współpracę pomiędzy kilkoma kołami. Koła zębate dostępne są w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/278-mechanika/listwy-i-kola-zebate/kola-zebate

Same pasy produkuje się z gumy syntetycznej odpornej na działanie substancji chemicznych. Pasy zębate mają budowę warstwową i uzbraja się je w elementy nośne, takie jak linki stalowe lub z poliamidu. Linki te wtapia się w gumę zapewniają nośność i trwałość pasa. Taka konstrukcja pasków zapewnia im małą rozciągliwość i jednocześnie dużą elastyczność. Ponadto sprawia, że są to elementy bardzo wytrzymałe pod względem wytrzymałościowym i odporne na szybkie zużycie.

Rodzaje pasków zębatych

Istnieje wiele rodzajów pasków zębatych. Najbardziej upowszechniony jest wariant z uzębieniem jednostronnym, ale można też dostać paski z zębami po obu stronach elementu. Te dalej dzielą się na zębate dwustronne symetryczne oraz dwustronne naprzemianległe. Z kolei ze względu na kształt uzębienia paski zębate dzielimy na trapezowe, półokrągłe, podwójne i ewolwentowe. Pasek zębaty trapezowy znajduje zastosowanie w silnikach spalinowych, podobnie jak pasy z uzębieniem półokrągłym. Różnica polega na tym, że drugi typ (półokrągłe) stosuje się do napędów układów rozrządu w silnikach pracujących pod większymi obciążeniami. Pasek zębaty półokrągły zapewnia ponadto bardziej równomierną pracę.

Zastosowanie pasków zębatych

Zakres wykorzystania pasków zębatych jest naprawdę szeroki. Instaluje się je jako element napędowy w wielu urządzeniach przemysłu ciężkiego. Ponadto stosuje się je w mniejszych urządzeniach, takich jak wentylatory, prasy czy wiertarki. Nierzadko służą też jako napędy przenośników taśmowych czy napędy przenośników rolkowych.

Jak więc widać, paski zębate z kołami zębatymi to ważny i przydatny zespół przekładni w budowie maszyn. Dzięki ich działaniu możliwe jest funkcjonowanie różnorodnych urządzeń, a także, co warto podkreślić, silników spalinowych. Należy też dodać, że prawidłowy wybór przekładni podniesie precyzję pracy urządzenia oraz sprawi, że odbędzie się ona ciszej.

Artykuł sponsorowany

Może ci się spodobać

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.