Test lokalizatora GPS do samochodu

1

Przez ponad miesiąc miałem okazję testować lokalizator GPS BearPoint. Sprawdziłem jakie, ma funkcje, do czego tak naprawdę może się przydać i ile kosztuje jego utrzymanie.

Lokalizator GPS BearPoint C18

Samo urządzenie jest niewielkie i łatwo jest je schować pod tunelem lub deską rozdzielczą. Znajduje się na nim kilka informacyjnych diod. W zestawie dostajemy przewód do podłączenia zasilania np. z akumulatora lub taki z wtykiem do zapalniczki, a także moduł do odcięcia zapłonu. Jest to ciekawa rzecz, którą szerzej opiszę poniżej. Lokalizator wyposażony jest w akumulator, który pozwala na przesyłanie sygnału, nawet jeżeli utraci on zasilanie.

Wraz z urządzeniem otrzymujemy dostęp do platformy internetowej, w której możemy śledzić pozycję samochodu oraz ustawiać wszystkie funkcje. Można korzystać także z aplikacji na telefon.

Lokalizator GPS do samochodu

Sprawa jest oczywista, do czego służy lokalizator GPS w samochodzie. Podstawową rzeczą jest lokalizacja pojazdu. W tym przypadku do wyznaczania pozycji i przesyłania ich do systemu służy sygnał GPS oraz GSM. Oznacza to, że musimy zaopatrzyć się w kartę SIM z pakietem internetowym.

Urządzenie BearPoint oprócz tego zostało wzbogacone dodatkowo o kilka przydatnych funkcji. Najlepsza z nich to dodatkowy moduł z możliwością odcięcia zapłonu. Dzięki niemu mamy możliwość zdalnego odłączenia zasilania zapłonu. Odbywa się to przez wysłanie komendy SMS na numer karty sim znajdującej się w lokalizatorze. Odciąć zasilanie można także do innych podzespołów, np. pompki paliwa. Montaż modułu jest opcjonalny.

System

Używając lokalizatora GPS, głównie korzystamy z systemu, w którym możemy generować trasy przejazdu oraz skonfigurować wszystkie ustawienia. Pojazd możemy śledzić na żywo lub odtworzyć historyczne dane. Trasę możemy wyświetlić w określonym przez nas czasie, jako całość lub podzieloną na odcinki. Jeżeli w ciągu jednego dnia jechałeś samochodem 2 razy, mamy możliwość odczytania trasy na każdym z odcinków. Możemy sprawdzić również, gdzie pojazd się zatrzymywał oraz jak długo to trwało.

System daje nam możliwość ustawienia powiadomienia o różnych zdarzeniach. Będą one wysyłane do nas za pomocą SMS-a, e-maila lub widoczne na platformie. Powiadomienie otrzymamy w przypadku:

  • odłączenia lokalizatora od zasilania,
  • przekroczenia zadanej prędkości,
  • wyjechania poza obrany obszar,
  • zatrzymania się,
  • poruszania się.

System jest stosunkowo prosty w obsłudze. Wymaga jedynie nieco obeznania, ponieważ oferuje sporo możliwości, przez co jest rozbudowany.

Mój lokalizator przeznaczony jest dla klienta indywidualnego i posiada nieco ograniczone funkcje w stosunku do tego, jaki mogą kupić firmy do swoich flot.

Szybkość działania i dokładność

Na mapie w systemie widać, że lokalizator łapie sygnał GPS bardzo szybko, właściwie od razu po ruszeniu. Na duży plus należy uznać częstotliwość odczytów sygnału GPS. Przesyłany jest on do systemu co ok. 20 – 30 sekund. Pozwala to na bardzo dokładną projekcję trasy na mapie.

Koszty

Sam lokalizator GPS kosztuje obecnie w promocji 279 zł (cena regularna 349 zł). Za korzystanie z systemu przez pierwszy rok nie płacimy nic. Kolejne lata to koszt zaledwie 29 PLN/rok. Do tego musimy dokupić kartę SIM. Zalecana przez producenta lokalizatora, kosztuje 10 zł i całą tę kwotę możemy wykorzystać na przesył danych. Po wykorzystaniu musimy oczywiście doładowywać kartę po ok. 10 zł na pół roku. Oczywiście, jeżeli, ustawimy dużo powiadomień, kwotę tą szybciej wykorzystamy. Jak widać, koszty użytkowania lokalizatora GPS są niewielkie. Wszystkie funkcje systemu są wliczone w abonament, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.

Do czego przydatny jest lokalizator GPS?

Większość z was pewnie myśli, że do ochrony przed kradzieżą? Rzeczywistość jest niestety taka, że sygnał GPS i GSM bardzo łatwo zakłócić. Jeżeli wjedziemy na parking podziemny, także stracimy zasięg. Pomimo że lokalizator współpracuje z modułem zdalnego odcięcia zapłonu, co jest bardzo fajnym rozwiązaniem, może okazać się nieprzydatne. Jeżeli naszym samochodem zainteresuje się profesjonalny złodziej z zagłuszaczem, możemy go nie zlokalizować.

Lokalizator GPS przyda się za to do systemowego monitoringu pojazdów. Pozwala na łatwą ewidencję przebiegu, trasy, zarządzanie flotą, kontrolę czasu pracy i wiele innych.

 

Zapisz się do Newslettera.

Może ci się spodobać
1 komentarz
  1. arkadio

    nie wiem czemu ale mam wrazenie że ludzie czesto myla lkalizator gps z nawigacją;) lokalizatory najczesciej sa jednak w samochodach firmowych, oraz ciezarówkach , u nas w firmie korzystamy z takiego mysle że ponad rok od transmobil .

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.